هدف ترکیه توسعه طلبی، ایجاد درگیری در منطقه و بر هم زدن ثبات است

سرویس سوریه - الهام احمد هدف ترکیه از حملات اخیر را توسعه طلبی و ایجاد درگیری و بی ثباتی در منطقه دانست.

به گزارش کردپرس، الهام احمد، رئیس شورای اجرایی مجلس دموکراتیک سوریه در واکنش به افزایش حملات اخیر ترکیه به شمال و شرق سوریه، این حملات را در راستای توسعه طلبی ترکیه و هدف از آن را به هم زدن ثبات منطقه و ایجاد درگیری دانست.

الهام احمد در گفتگو با ناظم داشتان، خبرنگار آژانس بین النهرین، با بیان این که ترکیه با حملات جدید خود می خواهد پیامی را به بسیاری از مخاطبان خود ارسال کند گفت: «ترکیه با این حملات "سیاست توسعه طلبانه" خود را نشان داد و به همه اهدافی که مانع آن بودند از جمله شمال و شرق سوریه، حمله کرد. هدف از این حمله ها ایجاد درگیری در داخل منطقه و بر هم زدن ثبات این مناطق بود. ممکن است حملات گسترده تری در آینده رخ دهد. جنگ تمام نشده است و باید با سیاست آگاهانه و اراده مردمی عمل کرد.»

احمد گفت: «ایالات متحده و روسیه با برقراری آتش بس با ترکیه پس از حملاتش به سرکانی و گری سپی، در این حملات نقش داشتند. ترکیه به آنها این پیام را می دهد که "من حتی اگر با شما توافق کرده باشم هم حمله می کنم". در حالی که ترکیه با حضور این قدرت ها در حد و اندازه حمله به این مناطق نیست، اما بهانه ای برای حملات خود می تراشد. به نظر می رسد که قدرت های دیگر به ویژه روسیه نیز گاهی برای رسیدن به اهداف خودشان در منطقه تحت کنترل مدیریت خودگردان، از ترکیه سوءاستفاده می کنند.»

الهام احمد در پاسخ به این که آیا ممکن است جنگ جدیدی در راه باشد، گفت: «در وضعیت کنونی سوریه آتش بس بر قرار است. با این همه این بدان معنا نیست که درگیری جدیدی رخ نخواهد داد. همین الان درگیری ها در درعا دوباره آغاز شده اند. ممکن است دوباره در ادلب هم درگیری رخ هد. این واضح است که آنها می خواهند یک "جنگ سرد" در سوریه بر قرار باشد.»

او در ادامه با انتقاد از اظهارات شورای میهنی کردهای سوریه (ENKS) گفت: «یکی از مناطقی که در برنامه حملات ترکیه قرار دارد عفرین است. اعضای ENKS که می گویند هیچ مشکل امنیتی در عفرین وجود ندارد، و هر کسی می تواند بازگردد، افرادی هستند که به ترکیه نیازمندند. آنها نگاه خاصی به مدیریت خودگردان دارند. در دو روز گذشته افراد زیادی در عفرین بازداشت شده اند. ما مخالف بازگشت مردم عفرین نیستیم و همه تلاشمان برای بازگشت مردم و پیشگیری از تغییر ساختار جمعیتی عفرین است. اما ما می خواهیم اشغالگری را به پایان برسانیم. این مهم است که شهروندان عفرین چگونه به خانه های خود بازگردند. آنها خانه ها و عرصه ها و دارایی هایشان را با دادن امضای اجباری از دست داده اند. از کسانی که ربوده شده اند هنوز خبری در دست نیست. کسانی که می گویند ما "ضامن آنها هستیم" بیایند در برابر مردم پاسخ دهند. این فراخوان ها فراخوان های ترکیه است. ترکیه برای خلاصی از این ماجرا می خواهد در برخی از دهکده هایی که در عفرین ساخته است تعدادی از افراد را ساکن کند. از مردم می خواهیم که فریب ترکیه را نخورند، ترکیه یک دولت جنایت کار است و برای این جنایت ها باید در دادگاه بین المللی لاهه محاکمه شود.»

کد خبر 16415

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha