پایین بودن میزان واکسیناسیون در شهرهای کردنشین باعث اوج گرفتن دوباره کرونا در این شهرها شد

سرویس ترکیه - شهرهای کردنشین درمقایسه با سایر شهرهای ترکیه در پایین ترین حد واکسیناسیون هستند و همین امر باعث اوج گرفتن دوباره همه گیری در این مناطق شده است.

به گزارش کردپرس، پس از آغاز روند بازگشت به زندگی عادی در آمد (دیاربکر) آمار ابتلای روزانه ثبت شده افرادی که به مراکز پزشکی مراجعه کرده اند، به 500 تن رسید.

با تصمیم به بازگشت به زندگی عادی در ترکیه پس از آغاز واکسیناسیون، همچنین شیوع نوع جهش یافته این ویروس موسوم به دلتا، تعداد مبتلایان به ویروس کووید 19 در شهرهایی که آمار واکسینه شدن در آنها پایین است به یکباره رشد کرد. شهرهای کردنشین شرق و جنوب شرقی ترکیه از کمترین میزان واکسیناسیون در برابر کرونا برخوردارند. بر اساس داده های وزارت بهداشت، شهرهای آمد، سیرت، آگری، و بیتلیس دارای بالاترین آمار ابتلا به کرونا هستند.

الیف توران رئیس اتاق پزشکی دیاربکر در ارزیابی این وضعیت آن را ناشی از پایین بودن میزان واکسیناسیون، و عدم اجرای اقدامات پیشگیرانه لازم توسط مردم دانست. توران گفت که مردم تقریبا دیگر از ماسک استفاده نمی کنند.

توران در گفتگو با بین النهرین با اشاره به این که اوضاع در آمد بسیار بد است گفت: «تابستان گذشته ما وضعیت بسیار دردناکی را تجربه کردیم که در آن از هر خانواده ای دست کم یک نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داد. در بیمارستان ها جا نبود.
اکنون هم داریم به سمت اوج پیک چهارم می رویم. میزان ابتلا در آمد 15 روز پیش از این روزانه 140 مورد بود در حالی که اکنون به 500 مورد در روز رسیده است. با این همه ما در میزان واکسیناسیون بسیار پایین تر از میانگین ترکیه هستیم. تنها 39 درصد مردم دوز اول و تنها 17 درصد آنها دوز دوم را دریافت کرده اند. برای رسیدن جامعه به ایمنی گله ای دست کم باید 75 تا 80 درصد مردم واکسینه شوند. اکنون 75 درصد کسانی که در بیمارستان بستری می شوند واکسن دریافت نکرده اند.»

کد خبر 14008

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha