اردوغان برای کنار گذاشتن سویلو منتظر فرصت مناسب است

سرویس ترکیه - نمایندگان AKP و اعضای کابینه از حضور سویلو در کابینه ناراضی هستند اما اردوغان گفته که فعلا برنامه ای برای واکنش به این موضوعات ندارد.

به گزارش کردپرس، اخبار غیر رسمی حاکی از این است که اعضای کابینه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و نمایندگان حزب عدالت و توسعه (AKP)، از حضور سلیمان سویلو وزیر کشور در کابینه ناراضی هستند، با این همه اردوغان فعلا تصمیمی برای کنار گذاشتن او ندارد.

روزنامه جمهوریت امروز صبح در گزارشی به قلم «سلدا گونِی سو» نوشت که بازار شایعات در بین اعضای حزب عدالت و توسعه بیش از پیش داغ شده است و بیشتر اعضای این حزب خواستار کنار گذاشته شدن سویلو از پست وزارت کشور هستند. پس از افشاگری های صدات پکر رئیس مافیا و رسوایی های به بار آمده در امتداد آن انتقادهای روسای احزاب اپوزیسیون به ویژه کمال قلیچدار اوغلو رئیس حزب جمهوری خواه خلق (CHP) فزونی یافته است. نمایندگان و روسای ارشد AKP از اردوغان خواسته اند تا زودتر تکلیف سویلو را مشخص کند در غیر این صورت AKP هر روز بیشتر از چشم مردم خواهد افتاد. تعداد زیادی از نمایندگان مجلس و اعضای کابینه از اردوغان خواسته اند تا پس از افشاگری های صدات پکر سویلو را از فهرست وزرای کابینه خارج کند اما اردوغان تنها یک جمله پاسخ داده است: «مسئله الان ما پکر نیست.»

بر اساس شنیده های روزنامه نگاران از اعضای کابینه تعلل اردوغان برای برکناری سویلو تنها دو دلیل دارد. این که شریک ائتلاف او دولت باغچه لی طرفدار سلیمان سویلو است و از اردوغان خواسته تا او را در جایگاه خودش حفظ کند. از طرف دیگر برنامه «مبارزه با تروریسم» که با عملیات در مناطق متعدد کردنشین در داخل و خارج از ترکیه ادامه دارد بدون حضور سویلو نیمه کاره خواهد ماند.

با این همه پس از مجادله های فراوان در طی هفته های گذشته اردوغان از سویلو خواسته بود تا با تلوزیون ها مصاحبه نکند. آن طور که از اخبار غیر رسمی از درون کابینه به گوش می رسد سویلو مدتی است که در جلسات داخلی حزب و کابینه نیز شرکت نمی کند و سعی می کند کمتر دیده شود.

بنا بر نتیجه گیری روزنامه جمهوریت، به نظر می رسد که اردوغان دارد این روزها حضور سویلو را تحمل می کند و منتظر زمان مناسب برای کنار گذاشتن او است.

کد خبر 12795

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha