نمی توانیم نفس بکشیم/نمی توانید روزنامه نگاری را خفه کنید

سرویس ترکیه - روزنامه نگاران معترض به خشونت پلیس در برابر ساختمان استانداری استانبول تجمع کردند.

به گزارش کردپرس، اعضای چهارده سازمان حرفه ای مطبوعات و روزنامه نگاری در اعتراض به خشونت پلیس ترکیه بر علیه روزنامه نگاران و پیشگیری از دانستن حقیقت در برابر استانداری استانبول تجمع کردند.

بنابر خبر جمهوریت، اعضای 14 سازمان مطبوعاتی از جمله انجمن روزنامه نگاران دجله و فرات، بنیاد کار انتشاراتی DİSK، و اتحادیه کاری روزنامه نگاران ترکیه (TGS) در اعتراض به خشونت پلیس بر علیه روزنامه نگاران در برابر استانداری استانبول تجمع کردند. همچنین اعضای حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) از جمله زلیخا گولوم در این تجمع اعتراضی شرکت کردند.

روزنامه نگاران با حمل پلاکاردهایی با عنوان های «ما نمی توانیم نفس بکشیم»، «نمی توانید روزنامه نگاری را خفه کنید»، و «مطبوعات آزاد - کشور آزاد» و با شعار «روزنامه نگاری جرم نیست، نمی توانید مطبوعات را با زور ساکت کنید» در مقابل این استانداری راهپیمایی کردند.

بولنت قلیچ روزنامه نگاری که چند روز پیش توسط پلیس بازداشت و پا روی گردنش گذاشته شده بود با سخنرانی در این جمع گفت: «چیزی بی رحمانه تر از تلاش برای بریدن نفس کسی نیست. من به عنوان یک روزنامه نگار این را تجربه کردم. همکاران روزنامه نگار من با من تماس گرفتند و از تجربه های مشابهشان گفتند اما رسانه هایی که این دوستان برایشان کار می کنند اجازه انتشار این تجربه ها را به آنها نمی دهند. این یک مشکل است.»
او ادامه داد: «پلیسی که پایش را روی گردن من گذاشت همچنان سر کارش است. باز هم این اتفاق می تواند برای ما بیافتد. برای پیشگیری از اتفاقات مشابه باید هر چه زودتر برای این مسئله چاره ای بیاندیشیم. این مسئله باید هر چه زودتر تمام شود.»

فیلیز غازی روزنامه نگار نیز با اشاره به این که مقامات دولتی که مرتکب خشونت بر علیه روزنامه نگاران می شوند مجرم هستند گفت: «این روند باید متوقف شود. روزنامه نگاران باید بتوانند صدای شهروندانی را که برای اعتراض و خواستن حقشان به خیابان ها آمده اند منعکس کنند. آنچه رخ داده به سطح خطرناکی رسیده است. بسیاری از روزنامه نگاران با خشونت مواجه شده اند. اجازه تصویربرداری به آنها داده نشده است. عکس های دوربین هایشان را حذف کرده اند. ما با خطر مرگ روبه رو هستیم.»

دیلک گاپی رئیس انجمن روزنامه نگاران ازمیر نیز گفت: «وظیفه روزنامه نگار گزارش خواسته های افرادی است که برای شنیده شدن صدایشان به خیابان می آیند. اما ماموران حکومت با اعمال غیر قانونی مانع این کار می شوند. شما نمی توانید بر علیه روزنامه نگاران خشونت بورزید.»

کد خبر 12588

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha