مرگ و میر بر اثر کرونا سه برابر آمار ارائه شده بود/AKP به خاطر بازی های سیاسی پنهان کاری کرد

سرویس ترکیه - نماینده CHP که پیشتر هم خواستار روشنگری آمار مرگ و میر بر اثر کرونا شده بود گفت که آمار واقعی سه برابر میزان اعلام شده بوده است.

به گزارش کردپرس، مراد امیر نماینده حزب جمهوری خواه خلق (CHP) با اشاره به پنهان کاری های وزارت بهداشت و سازمان آمار ترکیه (TÜİK) گفت که حکومت به دلیل بازی های سیاسی سعی در پنهان کردن آمار واقعی مرگ و میر داشته است.

بنا بر گزارش جمهوریت، مراد امیر نماینده CHP سال پیش با طرح پرسشی پارلمانی از فخر الدین قوجا وزیر بهداشت خواست تا آمار دقیقی از میزان مرگ و میر بر اثر کرونا ارائه دهد. اما قوجا با شانه خالی کردن از پاسخگویی امیر را به «آفیش ها و بروشورهای اطلاع رسانی» وزارت بهداشت حواله داد.

مراد امیر در آن پرسش پارلمانی از فخرالدین قوجا پرسیده بود که «چرا تعداد دقیق تست های انجام شده، موارد مرگ و میر، جنسیت، منطقه جغرافیایی و استان در اطلاع رسانی های وزارت بهداشت قید نشده است؟» اما هم وزیر بهداشت و هم سازمان آمار در زمینه اطلاع رسانی پنهان کاری کردند.

این نماینده CHP پس از یک سال با بیان این که سازمان آمار باید این اطلاعات را تاکنون منتشر می کرد اما به تاریخ دیگری موکول کرده است گفت: «ما می دانیم که شمار افرادی که بر اثر ابتلا به کووید-19 جان خود را از دست داده اند تقریبا سه برابر آمار اعلام شده است، یعنی نزدیک به 150 هزار نفر. ما در حالی که مردم جان خود را از دست می دادند پیگیرانه پرسش کردیم اما آنها با اعداد بازی کرده و آمار کمتری را نشان دادند.»

او ادامه داد: «حزب عدالت و توسعه (AKP) همچنان به خاطر کسب سود سیاسی و ایجاد تصویری از مدیریت موفق، سلامت مردم را نادیده می گیرد. در حالی که مردم در حال جان دادن بودند آنها حقیقت را پنهان کرده و درباره بازگشت به عادی سازی تصمیم می گرفتند. حالا که کار از کار گذشته اشک تمساح می ریزند و به واقعیت اعتراف می کنند. اما چه فایده؟»

کد خبر 12373

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha