ارسال 14 نمایش خارجی به دبیرخانه جشنواره بین المللی تئاتر سقز

سرویس کردستان- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: 14 نمایش از سه کشور خارجی به دبیرخانه پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کُردی سقز ارسال شده است.

به گزارش کرد پرس ، جلال قلعه شاخانی روز شنبه در جلسه ستاد برگزاری پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کردی سقز در سنندج با بیان اینکه تاکنون 69 گروه نمایشی متن نمایش و سی دی اجرای خود را به دبیرخانه این دوره از جشنواره تئاتر کردی سقز ارسال کردند، گفت: 14 نمایش هم از کشورهای سوریه عراق و ترکیه به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با اشاره به اینکه تمامی آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره به مرحله بازبینی معرفی شده اند، افزود: بعد از اعلام نظر داوران بخش بازبینی 12 گروه نمایشی برای بخش پایانی جشنواره معرفی می شوند.

وی تاکید کرد: در راستای تلاش برای ایجاد فضایی فرهنگی وتوجه ویژه به اندیشه های فاخر هنری و تحول و دگرگونی در ساختار اجرایی این دوره از جشنواره به طور غیررقابتی برگزار می شود.

قلعه شاخانی یادآور شد: در طول چهار روز برگزاری جشنواره 3 گروه خارجی و 9 گروه داخلی به اجرای نمایش می پردازند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان اضافه کرد: یکی از برنامه های این جشنواره برگزاری جلسات نقد و بررسی کارشناسانه با حضور اساتید کشوری و بزرگان هنر تئاتر کُردی بعد از اجرای هر نمایش است.

وی توجه به ادبیات و زبان کُردی بعنوان پشتوانه ای غنی برای تشویق و ترغیب نویسندگان به نگارش متون نمایشی بر اساس اصالت ها و ارزش های فرهنگی مناطق کوردنشین با تاکید بر میراث ملی، اسلامی و نگاهی نوبه فرهنگ عامه را از جمله اهداف برگزاری این جشنواره اعلام کرد.

قلعه شاخانی گفت: رسوم و آیین های سنتی در این مناطق، ایجاد بستری مناسب و فضایی فرهنگی برای تبادل اندیشه های خلاق و نوگرایانه در بین هنرمندان عرصه ی نمایش و عامه ی مردم، بازآفرینی خلاقانه حماسه، آیین ها و رسوم ملی و مذهبی از طریق هنر فاخر نمایش از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان افزود: توجه ویژه و کشف استعدادهای جوان در عرصه های گوناگون نمایش و حمایت مستمر از این استعدادها، تلاش و حمایت برای به اجرای عمومی در آوردن تولیدات نمایشی در مناطق کوردنشین ایران اسلامی به زبان کُردی از دیگر اهداف و اولویت های این دوره از جشنواره است.

پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کردی سقز هفتم تا 11 آذر امسال در شهر سقز برگزار می شود.

کد خبر 89308

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha