اربیل منتظر پاسخ بغداد برای بازگشت نیروی پیشمرگ به مناطق مورد مناقشه است

سرویس عراق و اقلیم کردستان – جبار یاور دبیر کل وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان عراق از درخواست ائتلاف بین المللی ضد داعش برای بازگشت این نیرو به مناطق مورد مناقشه و آغاز دوباره اقدام مشترک با نیروهای عراقی در این مناطق خبر داد.

به گزارش کردپرس، جبار یاور اعلام کرد که اربیل با بازگشت نیروی پیشمرگ به مناطق مورد مناقشه و اداره مشترک این مناطق با دولت مرکزی عراق موافقت کرده است.

وی در کنفرانسی خبری در اربیل، گفت: هفته گذشته هیئتی از وزارت پیشمرگ به سرپرستی کریم سنجاری وزیر داخلی و سرپرست وزارت پیشمرگ با دو هیئت آمریکایی و انگلیسی به طور جداگانه دیدار داشته است و به صورت کلی در خصوص مسائل امنیتی در عراق و اقلیم کردستان و به ویژه مناطق مورد مناقشه گفتگو شده است.

دبیر کل وزارت پیشمرگ اعلام کرد که هیئت این وزارت وهیئت های آمریکایی و انگلیسی در دیدارهای انجام شده بر این امر اتفاق نظر داشته اند که وضعیت امنیتی مناطق مورد مناقشه رو به وخامت نهاده است و روزانه اقدامات تروریستی در مناطق کرکوک، دیاله، صلاح الدین و دوزخورماتو انجام می شود و داعش تحرکات خود را از سر گرفته و شهروندان را می رباید و می کشد. وضعیت به گونه ای شده است که راه های کرکوک – بغداد و دیاله - بغداد از غروب به بعد بسته خواهند شد و روزانه ده ها شهروند در این راه ها کشته می شوند.

جبار یاور در ادامه اعلام کرد: ائتلاف ضد داعش پس از ایجاد وضعیت موجود در مناطق مورد مناقشه عراق درخواست کرده اند بار دیگر فعالیت مشترک نیروهای عراقی و اقلیم کردستان در این مناطق به شیوه ای که از سال 2011 تا 2014 وجود داشت، از سر گرفته شود.

دبیر کل وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان در پایان گفت: وزیر پیشمرگ اقلیم کردستان آمادگی اربیل برای آغاز همکاری و فعالیت مشترک با نیروهای عراقی در مناقط مورد مناقشه را اعلام کرده است و منتظر رایزنی ائتلاف ضد داعش با دولت مرکزی عراق و موافقت بغداد با این موضوع هستیم.

کد خبر 56563

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha