پرداخت ۳۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه از سال۸۹ تاکنون

سرویس ایران-نایب رییس کمیسیون بودجه مجلس، توضیحاتی پیرامون سرنوشت هدفمندی یارانه ها در سال ۹۷ ارائه کرد.

هادی قوامی در گفت و گو با خبرنگاران، با اشاره به تعیین تکلیف هدفمندی یارانه ها برای سال جاری، گفت: در لایحه دولت پیش بینی شده بود که 23 هزار میلیارد تومان بابت هدفمندی به خانوارها پرداخت شود که قبول پیشنهاد دولت یعنی حذف 34 میلیون یارانه بگیر، اما دولت پیشنهاد مجلس را درباره حذف یارانه ثروتمندان قبول نکرد.
نایب رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دولت تدابیری برای حذف این 34 میلیون نفر اتخاذ نکرده بود، افزود: نگرانی های شدیدی در نمایندگان مجلس ایجاد کرد که نمایندگان برای اینکه فشار اجتماعی سال آینده کم شود، این 23 هزار میلیارد تومان را به 30 هزار میلیارد تومان افزایش دادند.
دولت می تواند یارانه هیچ کسی را قطع نکند
نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه دولت می تواند یارانه هیچ کسی را قطع نکند و همانند سال 96 پرداخت کند، ادامه داد: به دولت اجازه داده شده که از سایر ردیف ها و منابع در صورتی که این 30 هزار میلیارد تومان جوابگو نباشد برداشت و یارانه نقدی را پرداخت کند.
وی یادآور شد: این نشان می دهد که دولت می تواند یارانه هیچ کسی را حذف نکند، البته اگر فقط 30 هزار میلیارد تومان را پرداخت کند نمی تواند به همه یارانه پرداخت کند.
منبعی برای پرداخت یارانه در سال 97 تعریف نشده است
قوامی با بیان اینکه دولت ذیل جدول حکم گرفته که اگر این 30 هزار میلیارد تومان کفایت نکند از سایر ردیف ها و ظرفیت های قانون بودجه نیز منابع به دست آورده و یارانه پرداخت کند، افزود: یک منبع برای پرداخت یارانه تعریف نشده و از منابع دیگر نیز به دولت اجازه برداشت داده شده است و دولت از منابع عمرانی و جاری می تواند برای پرداخت یارانه برداشت کند.
دولت در 6 ماهه نخست 16 هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی برداشت و یارانه پرداخت کرده است
وی با اشاره به اینکه در بودجه سال 96 به دولت اجازه داده شده بود که 11 هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی برداشت کند و یارانه دهد، ادامه داد: دولت در 6 ماهه نخست 16 هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی برداشت و یارانه پرداخت کرده که تا پایان سال قطعا این رقم بیشتر شده است چراکه درآمدهای دولت از یارانه ها هنوز محقق نشده است البته پیشنهاد انضباطی داده شده که دولت نتواند تا هر مقدار که خواست برداشت کند و اظهار شد که تا 10 درصد بیشتر نباید برداشت کند.
30 درصد از بودجه عمومی نیز به یارانه ها اختصاص یافته است
این نماینده مردم در مجلس دهم، اظهار داشت: موضوع تعیین سقف کمی به دولت فشار می آورد که بخشی از یارانه های دهک های بالا را حذف کند، البته دولت ممکن است نتواند این کار را انجام دهد و یک اصلاحیه بیاورد و این تبصره را اصلاح کند.
وی با بیان اینکه از سال 89 تاکنون 300 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت کردیم و قرار بوده که 20 درصد از منابع هدفمندی به دولت اختصاص یابد، افزود: این هدف که محقق نشده هیچ، 30 درصد از بودجه عمومی نیز به یارانه ها اختصاص یافته است، یعنی 90 هزار میلیارد تومان از این 300 هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی پرداخت شده و پولی برای عمران و آبادانی نبوده است.
نایب رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: معاون وزیر نیرو اظهار داشت که در بهمن سال 96 هزار و 100 میلیارد تومان از بودجه وزارت نیرو به یارانه ها اختصاص یافته است.
کد خبر 56364

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha