گران شدن ارز یا گران نمودن ارز

سرویس ایران-از دلایل اصلی گرانی های اخیر ارز در کشور می توان به مسافرت‌های نوروزی،نگهداری ارز در منازل و اختلال سوداگران ارز در بازار نام برد.

به گزارش کردپرس،دلار از مرز پنج هزار و ۱۰۰ تومان‌ هم گذشت و رکورد بی سابقه ای در عدم توفیق دولت دوازدهم برای مهار ارز را رقم زد.برخی دلیل این گرانی ها را نگهداری دلار در منازل مردم و خروج ارز به دلیل مسافرت های نوروزی می دانند و معتقدند دلار باید از دستان مردم خارج شود.اما این تنها بخشی از موضوع است و صعود روز به روز و ماه به ماه این پول بین‌المللی از زمان دولت دهم‌ به بعد را باید در جاهای دیگر و تاثیر بازار خارجی و عوامل دیگر هم دانست.
در این باره احمد انارکی محمدی نماینده رفسنجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگویی با خانه ملت، معتقد است:علت افزایش نرخ ارز از ابتدای سال 97 را باید در راستای همان گرانی در سال 96 جستجو کرد. با پایان سال میلادی ۲۰۱۷ قیمت دلار افزایش پیدا کرد که طی برگزاری جلساتی با مسئولان بانک مرکزی مشخص شد که افزایش قیمت دلار در پایان سال میلادی مسئله ای طبیعی است؛ بنابراین دربهمن ماه سال گذشته مقرر شد که قیمت دلار ثابت و روند نزولی را طی کند، اما متاسفانه این اتفاق رخ نداد.
نماینده مردم رفسنجان درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه افزایش قیمت دلار به دلیل مسافرت های نوروزی مردم قابل پیش بینی بود، افزود: پیش بینی ها درخصوص افزایش قیمت ارز در سال 977 درست بود و متاسفانه اقدامات بانک مرکزی برای کاهش قیمت دلار نتیجه ای درساماندهی نرخ ارز نداشت؛ بنابراین پیش بینی ها از گذشته درخصوص افزایش قیمت ارز درتعطیلات نوروزی وجود داشت.
رکود اقتصادی و شرایط نامناسب تولید
اما یکی دیگر از دلایل افزایش هر روزه نرخ ارز را باید رکود اقتصادی و عدم باروری در بخش تولید دانست. یعنی اگر تولید راکد شود و درآمدزایی از این‌بخش حاصل نشود، مردم به سمت خرید و نگهداری دلار حرکت می کنند.
نوسانات دلار و مبحث روانی آن
بخشی از نوسانات قیمت ارز مباحث روانی در جامعه است؛ در شرایطی که برای خرید دلار تبلیغاتی در سطح جامعه انجام می شود، به طورحتم درافزایش قیمت دلار تاثیراتی خواهد داشت؛ انتظار می رفت که بانک مرکزی با اتخاذ تدابیری از جمله سپرده ارزی از افزایش قیمت دلار جلوگیری کند ‌که موققیت زیادی نداشته است.
نگه داری دلار در خانه
یکی دیگر از دلایل گرانی دلار تقاضا برای نگهداری آن‌ در خانه است.تلاقی ماه میلادی و سال نو ایرانی و همچنین فریضه حج باعث رانی دلار می شود و قطعا درماه های آینده نیز در مباحثی ازجمله سفرهای حج، تغییراتی در راستای افزایش نرخ ارز به وجود می آید.
پیشبینی نرخ دلار
درحال حاضر نیز پیش بینی می شود که قیمت دلار به میزان 5 هزارتومان باقی بماند؛ هرچند که نمی توان انتظار داشت دولت به یکباره قیمت ارز را کاهش دهد.تا زمانی که تولید سودده درکشور وجود نداشته باشد، این مشکلات اقتصادی درحوزه هایی چون مسکن، ارز، طلا و سکه وجود دارد.
کد خبر 56363

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha