ادامه طرحهای جنگلکاری در مناطق مرزی ایلام/ تبدیل 2 هزار هکتار از بیابانهای مهران به جنگل

سرویس ایلام- طرحهای جنگل کاری با هدف مقابله با بیابان زدایی و همچنین کاستن از میزان گردوغبار و نیز تثیبت شنهای روان از سوی اداره کل منابع طبیعی استان ایلام در مناطق مرزی این استان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس،تعدادی از خبرنگاران رسانه های استان ایلام به دعوت اداره کل منابع طبیعی استان ایلام و به همراه مدیرکل و کارشناسان حوزه منابع طبیعی استان که به مناسبت در پیش بودن هفته منابع طبیعی صورت گرفت از چند طرح جنگل کاری در مناطق مرزی شهرستان مهران دیدن کردند.

مدیرکل منابع طبیعی و آب خیزداری استان ایلام در این بازدید در جمع خبرنگاران حاضر گفت: جنگل کاری در مناطق مرزی استان و شهرستان مهران هم اکنون در سطح 2 هزار هکتار از زمینهای این منطقه و با هدف مقابله با پدیده ریزگردها در منطقه آب زیادی مهران در حال انجام است.

20 هزار هکتار جنگل کاری در مهران در شش سال گذشته

دکتر احمدی افزود: در اجرای این طرح، گونه های جنگلی اقتصادی و سازگار با شرایط اکولوژیکی منطقه و همچنین گونه های بادشکن در سطح عرصه های بدون پوشش، جنگل کاری شده است و این طرح همنان ادامه خواهد داشت.

وی با ارائه گزارشی از طرحهای جنگل کاری این مناطق گفت: در شش سال گذشته حدود ده طرح جنگل کاری با اعتبار بیش از دو میلیارد تومان در سطح ٢۰هزار هکتار از زمینهای مناطق مرزی مهران در حال انجام است.

مدیرکل منابع طبیعی و ابخیزداری استان ایلام هدف از اجرای طرحهای جنگل کاری در این شهرستان را حفاظت و حراست از عرصه های منابع طبیعی عنوان کرد و گفت: این طرح ها با مشارکت مستقیم مردم محلی با هدف مبارزه با پدیده ریزگردها و تثبیت کانون های گرد و غبار، ذخیره نزولت آسمانی و جلوگیری از بروز سیلاب و همچنین جلوگیری از فرسایش خاک، مقابله با بیابان زایی، افزایش سرانه فضای سبز در استان و کشور و نیز کمک به کاهش گرمای زمین صورت می گیرد.

تولید نهال متناسب با شرایط آب و هوایی استان ایلام

دکتر احمدی به برنامه های تولید نهال در نهالستانهای مختلف این استان اشاره کرد و گفت: اداره کل منابع طبیعی استان از طریق چند نهالستان در این استان در شهرستانهای مهران، ایوان،دهلران، میمه و چرداول سالیانه بیش از چهار میلیون اصل نهال از گونه های گرمسیری و سردسیری تولید و میزان تولید نهال در استان را از دو میلیون اصله در سال به چهار میلیون اصله نهال افزایش داده است.

وی مهمترین گونه های تولید شده در نهالستان های این استان را بلوط ایرانی،درختان سوزنی، بنه،داغداغان، بادام کوهی، محلب، انار وحشی، ارغوان، گلابی وحشی، زالزالک، زیتون تلخ، کاج و گونه های درختی عنوان کرد و گفت: این درختان متناسب با شرایط اب و هوایی این استان تولید می شوند.

مدیرکل منابع طبیعی و ابخیزداری استان در ادامه به برنامه های هفته منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: در این هفته بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته بیش از دو میلیون نهال در سطح استان کاشته می شود که بخش عمده های از این نهال ها با کمک برخی سازمانها از جمله شهرداری ، آموزش و پرورش و دیگر سازمانها در فضاهای آموزشی و عمومی کاشته می شوند.

کد خبر 54838

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha