دلیل واکنش محتاطانه روسیه به برگزاری رفراندوم اقلیم کردستان

سرویس جهان- مدیر مرکز مطالعات استراتژیک روسیه معتقد است دلیل واکنش محتاطانه روسیه به مسئله رفراندوم استقلال اقلیم کردستان عدم وجود درک روشنی از وضعیت اقلیم کردستان است.

به گزارش کردپرس، مسعود بارزانی در آخرین سخنرانی خود قبل از برگزاری رفراندوم استقلال، از موضع روسیه در قبال رفراندوم تشکر کرد. قبل از آن تقریبا اکثر کشورهای منطقه و اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل نسبت به پیامدهای رفراندم هشدار داده بودند.

ولادیمیر سوتنیکوف، مدیر مطالعات استراتژیک روسیه- غرب- شرق درباره موضع محتاطانه روسیه در قبال مسئله رفراندوم به روزنامه کومرسانت گفته است موضع احتیاط آمیز روسیه به دلیل عدم وجود درک روشن از وضعیت پیرامونی اقلیم کردستان است و این که مسئله تهدیدهای نظامی و تحریم های همسایگان اقلیم کردستان به کجا ختم می شود.

وزارت خارجه روسیه چند روز پیش گفته بود باید تمامیت ارضی کشورهای منطقه حفظ شود. این کشور از اظهارنظر درباره نتایج رفراندوم و تاثیرات آن خودداری کرده است.

از سوی دیگر، گرگوری کوساچ استاد تاریخ مدرن در دانشگاه علوم انسانی روسیه گفته است تاسیس کشور مستقل کردی در عراق دومین تحول بزرگ روابط سیاسی در خاورمیانه از زمان امضای پیمان نامه سایکس- پیکو است.

کد خبرنگار: 40101

کد خبر 45401

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha