توسعه حوزه بهداشت نقش موثری در پیشگیری از بروز بیماری ها دارد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: توجه به حوزه بهداشت، به منزله ظرفیتی است که در پیشگیری از بروز بیماری ها نقش ویژه ای دارد.

به گزارش کرد پرس، بهرام عین اللهی در حاشیه بهره برداری از طرح های حوزه بهداشت و سلامت استان کردستان، گفت: یکی از سیاست های اصلی این وزارتخانه، توجه ویژه به بهداشت از طریق توسعه و تجهیز خانه های بهداشت و مراکز جامع سلامت روستایی است تا در بعد پیشگیری از بیماریها، فعال تر شویم.

وی با بیان اینکه امروز در کردستان طرحهای ویژه ای بهره برداری شد، افزود: یکی از بهترین طرح ها، مرکز پیوند مغز استخوان است که کاری منحصر بفرد و کم نظیر در کشور به شمار می رود و زحمات زیادی برای بخش های مختلف آن کشیده شده است و یک طرح علمی کامل است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: این بخش دارای اتاق کلین روم است و میزان تهویه هوا و امکانات و دستگاههای آماده سازی سلولهای مغز استخوان ویژه ای دارد که در منطقه می تواند یک کار استثنایی محسوب شود.

عین اللهی به هزینه کرد ۲۰ میلیارد تومانی این طرح اشاره کرد و افزود: سهم خیرین در این طرح ۶ میلیارد تومان است که خیرین سلامت، همواره یار و یاور حوزه بهداشت و درمان هستند و به واسطه مشارکت در نجات جان انسان ها، باقیات و صالحاتی برای آنان به جا می ماند.

وی همچنین به راه اندازی دستگاه پیشرفته پت سی تی اسکن در بیمارستان کوثر سنندج اشاره کرد و ادامه داد: این دستگاه بسیار پیشرفته برای تشخیص سرطان است و به قیمت امروز ۸۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه تا پیش از این مردم کردستان مجبور بودند برای روند درمان به استان های دیگر مراجعه کنند، یادآور شد: با راه اندازی این دستگاه، برنامه درمانی مشخص و بیمار بر اساس آن روند درمان را آغاز می کند.

عین اللهی بیان کرد: امروز تعدادی خانه بهداشت در روستاهای استان به صورت وبیناری بهره برداری می شود که در توسعه بهداشت روستایی نقش موثری دارد.

وی از آغاز عملیات اجرایی ساخت بیمارستان شهید بهشتی قروه خبر داد و گفت: این طرح در سفر رییس جمهور به کردستان مصوب شد که امیدواریم با تخصیص زودهنگام اعتبار در کوتاهترین زمان احداث و به سرعت نیاز مردم برای دسترسی به مرکز سلامت مطلوب را برطرف کند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره جذب متخصص برای بیمارستان های کردستان، افزود: با توجه به تبصره ۷ ماده ۱۴، دانشگاه علوم پزشکی می تواند نیروهای متخصص راجذب کند و محدودیتی نداریم ولی اعتقاد داریم که در این مناطق افراد بومی جذب شوند چرا که در کنار ماندگاری در استان می توانند تجربه کسب کنند.

عین اللهی اظهار کرد: ساخت دانشکده داروسازی سنندج را در برنامه داریم که افزون بر آن در تمامی رشته ها، امکان تربیت نیرو در دانشگاه علوم پزشکی کردستان را داریم.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی کردستان درخواست رشته های تخصصی را داشت که در شورای گسترش در دست بررسی است، ادامه داد: امیدواریم کمبودها و مشکلات کردستان در حوزه بهداشت و سلامت با استفاده از ظرفیت دانشگاه علوم پزشکی کردستان برطرف شود.

کد خبر 42473

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha