اسکان زلزله زدگان در دمای منفی ٧ درجه در چادر/ به لوازم گرمایشی نیاز داریم

سرویس آذربایجان غربی- نماینده خوی در مجلس با اشاره به آسیب‌های جدی استفاده از زغال داخل چادر برای دو تن از هموطنان زلزله زده به دلیل کمبود لوازم گرمایشی گفت: مردم در سرمای زیر صفر درجه و بعضا منفی ۷ درجه در چادرها زندگی می کنند. قطعا اگر زودتر به داد مردم نرسیم این اتفاقات تلخ تکرار خواهد شد.

به گزارش کردپرس، عادل نجف زاده با اشاره به آخرین وضعیت مناطق زلزله زده خوی و سفر سر زده رئیس جمهور به منطقه، بیان کرد: گسل خوی از سال ۹۸ تا به امروز نزدیک به شش بار لرزیده است و آخرین بار زلزله ای به بزرگی ۵/۹ ریشتر در خوی ایجاد کرد. این زلزله سبب شد تا بخش اعظمی از سازه های نامقاوم روستایی در ۷۲ روستا و منازل نامقاوم در حاشیه شهر از بین بروند. تا این لحظه بر اساس ارزیابی های صورت گرفته بالغ بر ۱۰ هزار واحد مسکونی آسیب جدی دیده‌اند.

او افزود: از همان ساعات اولیه مسئولان مرتبط از قبیل وزیر کشور، اورژانس کشور، وزیر بهداشت و بنیاد مسکن در جمع مردم حاضر شده و بازدیدهای لازم صورت گرفت. خوشبختانه این زلزله تلفات جانی نداشته است. اما نبود تلفات جانی دلیلی بر مهیب نبودن زلزله نیست. یک اشتباه اساسی که ما در نگاه به زلزله داریم این است که اگر زلزله مانند بم ۵۰ هزار کشته بر روی دست ما نگذارد، آن را مهیب تلقی نمی‌کنیم.

نماینده خوی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز بخش اعظمی از مردم در خوی به دلیل تکرار پس لرزه ها که بالای ۴ ریشتر نیز است در منازل خود نمی‌مانند. این پس لرزه‌ها سبب شده تا سازه‌های آسیب دیده بیشتر تخریب شوند. مردم به خاطر ترس از پس لرزه‌ها نمی‌توانند داخل منازل بروند. به همین خاطر نیاز ما به اسکان اضطراری بالا است.

نجف زاده گفت: علیرغم این‌که ۴۰ هزار چادر تا الان توزیع شده و ۷۱ اسکان اضطراری در شهر ایجاد شده است، ما هنوز هم به اسکان تکی نیاز داریم. مردم نمی توانند خانه‌های خود را ترک کنند و بروند. مردم در منازل خود احشام دارند و متاسفانه دزدی‌هایی در حال انجام است. از این باب لازم است خدمات در شهر گسترش پیدا کند.

او تاکید کرد: به لوازم گرمایشی به شدت نیاز داریم. سرما در منطقه بیداد می کند. بارش برف در ارتفاعات سرمای زودرس را برای منطقه به ارمغان آورده است‌. در سرمای زیر صفر درجه و بعضا منفی ۷ درجه در چادرها زندگی می کنند.

نجف زاده در پایان به ایسنا گفت: امیدواریم با حضور رئیس جمهور و تمهید مقدمات در لایحه بودجه سال آتی شاهد نوسازی، بازسازی و مقاوم سازی منازل مردم در اسرع زمان باشیم. لحظه به لحظه سرما در حال افزایش است.

زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۹ ریشتر ساعت ۲۱:۴۴ هشتم بهمن ماه شهر خوی در شمال آذربایجان غربی را لرزاند. در این زمین لرزه بیش از ۹ هزار واحد مسکونی آسیب دیده که خسارت های وارد شده به آنها بین ۲۰ تا ۸۰ درصد بوده است. همچنین دراین زمین لرزه، علاوه بر فوت سه نفر از هموطنان، بیش از یک هزار و ۵۰۰ نفر مصدوم شدند.

کد خبر 42355

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha