تسهیلات بازسازی مناطق زلزله‌زده در اختیار شهرستان خوی قرار می گیرد

سرویس آذربایجان غربی- رییس جمهور با اشاره به زلزله ۵.۹ ریشتری بهمن ماه در شهرستان خوی گفت: در اولین ‌جلسه هیات دولت، اعتبارات، تسهیلات وامکانات لازم برای بازسازی مناطق زلزله‌زده در اختیار شهرستان خوی قرار خواهد گرفت.

به گزارش کردپرس، آیت الله سیدابراهیم رئیسی روز یکشنبه در جلسه مدیریت بحران آذربایجان‌غربی با محوریت زلزله خوی اظهار کرد: مراحل نجات زلزله زدگان از زیر آوار و اسکان موقت آنان با موفقیت انجام شد و مراحل نوسازی باید هرچه سریعتر آغاز تا شرایط لازم برای بازگشت مردم به زندگی عادی در منطقه فراهم شود.

رییس جمهور با اشاره به ایجاد ۱۱۰ اردوگاه اسکان موقت در مناطق زلزله زده شهرستان خوی گفت: این مقدار خدمات ارائه شده در یک شرایط بحرانی کارنامه خوبی است که باید یک الگو در مدیریت بحران محسوب شود.

رییسی افزود: اقدامات جهادی فوق العاده‌ای در مناطق زلزله زده در حال انجام است بطور مثال پس از زلزله مهرماه در این شهرستان خوی، تاکنون بیش از یک‌ هزار واحد مسکونی در عرض چند ماه بازسازی شده که در نوع خود کم‌نظیر است.

وی‌ با تاکید بر اینکه در بازسازی مناطق زلزله زده باید دقت لازم را داشت، اظهار کرد: بازسازی مناطق آسیب دیده باید به اندازه‌ای مقاوم و دارای استانداردهای لازم باشد که اطیمنان لازم را برای مقابله با حوادث غیر مترقبه ایجاد کند.

آیت الله رییسی جمهوری همچنین به پیشنهاد بهره مندی از ظرفیت‌های بیمه‌ای در مناطق زلزله زده تاکید کرد و گفت: تسهیلات لازم برای بازسازی مناطق زلزله زده ارائه خواهد شد و باید به نحوی باشد که کافی، به موقع و مدت زمان بازپرداخت مناسبی داشته باشد.

رییس جمهور ‌همچنین بر ضرورت جلوگیری از شایعه پراکنی برای خدشه دار کردن امنیت روانی مردم زلزله زده تاکید کرد و گفت: نهادهای امنیتی باید عوامل شایعه ساز و نگرانی مردم را شناسایی کنند.

آیت الله رییسی حفظ آرامش در شرایط بحران را لازمه موفقت دانست و اضافه کرد: طی بازدیدی که از مردم مناطق زلزله زده داشتم، خوشبختانه مردم روحیه خوبی دارند که نشانگر مناسب بودن خدمات ارائه شده و فرهنگ اصیل مردم این منطقه است، مردم خوی شهدا و جانبازان بسیاری نثار انقلاب کرده‌اند و همواره پایبند به ارزش‌های اسلام، انقلاب و پشتیبان ولایت فقیه بوده‌اند.

زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۹ ریشتر ساعت ۲۱:۴۴ هشتم بهمن ماه شهر خوی در شمال آذربایجان غربی را لرزاند. در این زمین لرزه بیش از ۹ هزار واحد مسکونی آسیب دیده که خسارت های وارد شده به آنها بین ۲۰ تا ۸۰ درصد بوده است.

همچنین دراین زمین لرزه، علاوه بر فوت سه نفر از هموطنان، بیش از یک هزار و ۵۰۰ نفر مصدوم شدند.

کد خبر 42354

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha