می توانیم با استفاده از درآمدهای نفتی به اقتصاد اقلیم کردستان رونق بدهیم

سرویس عراق و اقلیم کردستان _ در داووس سویس پنجاه و سومین مجمع جهانی اقتصاد با مشارکت نمایندگان و مسئولان کشورهای مختلف جهان برگزار شد، به غیر از رییس جمهور عراق از اقلیم کردستان هم هیأتی با ریاست مسروربارزانی رییس دولت اقلیم در این مجمع شرکت داشتند.

به گزارش کردپرس به نقل از «صدای آمریکا»: همزمان با شرکت نخست وزیر اقلیم کردستان در این مجمع، وی چندین دیدار با مسئولان و افراد ذی نفوذ کشورهای دیگر به عمل آورد.مسئول اداره روابط خارجی دولت اقلیم کردستان شرکت در این مجمع را بسیار مهم توصیف کرد.
«سفین دزیی» در گفتگویی با صدای آمریکا گفت:«این مشارکت نه تنها از نظر سیاسی بلکه از نظر اقتصادی هم بسیار مهم بود، از نظر معنوی هم برای مردم کردستان جای خوشحالی دارد که دولت اقلیم کردستان در چنین مجمعی با سطح بالا شرکت کرده است.»
نخست وزیر اقلیم کردستان روز سه‌شنبه در اولین روز نشست این مجمع در تویتی نوشت در مدت زمان کمتر از ۹ماه توانستیم محصولات جدید خود را به بازار چهارکشور حوزه خلیج فارس صادر کنیم. برای محکم کردن راههای جدید تجاری مان و صادرات بیشتر تولیدات در زمینه‌های بانکی و انرژی و تکنولوژی دارایی مصمم هستم.

با وجود اینکه محصولات اقلیم کردستان در کشورهای حوزه خلیج فارس به فروش می روند براساس گفته‌های «سفین دزیی» ، اقلیم کردستان در این باره انتظار بیشتری دارد و گفت:«در همین زمان قصد داریم که با اتحادیه اروپا هم به همین روش همکاری داشته باشیم و محصولات اقلیم کردستان را وارد بازار اروپا کنیم.»

مجمع جهانی اقتصاد داووس اولین نشست زمستانی رهبران جهانی محسوب می‌شود که مسئولان آن تلاش می کنند پلی برای ارتباط میان سیاستمداران جهان ایجاد کنند، و از کشورهای پایدار حمایت اقتصادی کنند و راه‌حلی برای تغییرات اقلیمی و مشکلات دیگر فراهم کنند.

متن گفتگوی «سفین دزیی» با صدای آمریکابه شرح زیر است:

صدای امریکا: چرا با دولت عراق به صورت یک هیت مشترک در این مجمع شرکت نکردید؟ دعوت از شما به چه صورتی بوده است؟

«سفین دزیی»: مجمع داووس یکی از مجامع مهم بین‌المللی است که تعداد زیادی از رهبران سیاسی و روسای جمهور کشورهای مختلف و نخست‌وزیران و سیاستمداران و اقتصاددانان بانکهای بین‌المللی و اشخاص مهم در آن شرکت می کنند، در این مجمع درخصوص موضوعات مهم روز بحث می‌شود، اقلیم کردستان هم در دوازده سال گذشته بطور رسمی در سطح نخست وزیر و رییس اقلیم به این مجمع دعوت شده‌ است، اقلیم کردستان از نظر پایگاه سیاسی و براساس قانون عراق امتیازاتی دارد که با استفاده از آنها می تواند روابط مستقیم بین المللی خود را داشته باشد، در همین چارچوب است که کشورهای دیگر روابط مستقیمی با اقلیم کردستان دارند و ما بعنوان اقلیم در این مجمع شرکت کرده ایم، نه فقط از نظر سیاسی . مشارکت ما در این مجمع نه تنها از نظر سیاسی بلکه از نظر اقتصادی هم سودمند بوده است و از نظر معنوی هم برای مردم ما جای خوشحالی و خرسندی را دارد که دولت اقلیم در این مجمع با چنین سطح بالایی مشارکت داشته است.

صدای امریکا: در واقعیت میدانی پس از شرکت در چنین مجامعی برای اقلیم کردستان چه کارهایی انجام شده و این مجامع چه سودی برای کردستان داشته است؟

«سفین دزیی». من معتقدم حضور در این مجمع به تنهایی دستاورد محسوب می شود چون اقلیم کردستان بوسیله آن به جهان معرفی می‌شود، و درحاشیه این اجلاس نیز دیدارهای مهمی با رهبران جهانی و اقتصاددانان و سرمایه‌گذاران جهانی صورت می گیرد که این خود از چند جنبه برای کردستان عراق مفید است، به همین دلیل در ۲۴ساعت گذشته در داووس چندین دیدار اقتصادی با سرمایه‌گذاران جهانی شکل گرفته است که این سرمایه‌گذاران آمادگی خود را برای سرمایه‌گذاری در اقلیم کردستان اعلام کرده‌اند. در گذشته نیز در ماه ۵سال گذشته که این مجمع برگزار شد، نخست وزیر اقلیم کردستان با چندین سرمایه‌گذار منطقه خاورمیانه دیدار کرد که حاصل آن تنطیم توافقنامه‌ای در بخش محصولات کشاورزی با کشورهای حوزه خلیج فارس و صادرات میوه‌های اقلیم کردستان به خارج از کشور بود. و درهای بازار جهانی به روی محصولات اقلیم کردستان گشوده می‌شود، و این باعث ایجاد انگیزه در میان کشاورزان اقلیم و بخش زراعت خواهد شد و موجب توسعه صنعت کشاورزی می شود تا بتوانیم محصولات خود رابه بازارهای جهانی صادر کنیم، به همین دلیل صادرات محصولات یکی از راههای توسعه صنعت کشاورزی است.
صدای امریکا: کدامیک از محصولات اقلیم کردستان را در این مجمع معرفی کردید؟اقلیم کردستان با چه نوع محصولاتی می تواند در بازارجهانی شرکت کند؟

«سفین دزیی»: از طریق کانالهای ارتباطی با این کشورها توافق صورت می‌گیرد، بعد از آن هیاتی از این کشورها به اقلیم کردستان سفر می کنند و محصولات را از نظر کمیت و کیفیت مورد ارزیابی قرار می دهند،همانطور که می دانید محصولات اقلیم کردستان بصورت طبیعی (ارگانیک)تولید می شوند که مردم جهان طرفدار این نوع از محصولات هستند، در چندماه گذشته انار و تا اندازه‌ای انگور و دیگر محصولات به کشورهای خارجی صادر شده است، اکنون فرصتی برای صادرات محصولات دیگر هم فراهم شده است که نیاز به فعالیت خاص و افزایش کیفیت محصول با استفاده از استانداردهای کیفیت را دارد، تا شرکتهای خارجی محصولات کشاورزان داخلی را جذب کنند و با آنها همکاری لازم را بعمل آورند و محصولات اقلیم با کیفیت عالی به بازار جهانی صادر شوند.

صدای آمریکا: هیچ محصولی را بعنوان نمونه در حوزه کشاورزی برای معرفی با هیئت هایی که با آنها نشست برگزار کرده اید، باخود برده اید؟

«سفین دزیی»: خیر، افراد حاضر در اجلاس تخصصی در این زمینه ندارند. شناخت و معرفی محصولات به افراد کاردان در این زمینه سپرده می شود که از قبل وعده هماهنگی های لازم را با دولت اقلیم انجام داده اند، در مرحله بعدی هیأت های متخصص به اقلیم کردستان سفر می کنند و از نزدیک محصولات را مشاهده می‌کنند تا بصورت آگاهانه همکاریهای لازم را انجام دهند و ما هم کیفیت محصول را به سطح مطلوب آنها برسانیم.

صدای آمریکا: چه کشورهایی وعده‌ی فرستادن هیأت متخصص را به اقلیم کردستان داده‌اند؟

«سفین دزیی»: در حال حاضر در مرحله اول با کشورهای حوزه خلیج فارس قدمهای مثبتی برداشته ایم، در چندین کشور حوزه خلیج فارس محصولات اقلیم به فروش می رسند، اما ما در نظر داریم با کشورهای اتحادیه اروپا هم وارد معامله شویم و محصولات خود را به بازار اروپا صادر کنیم.

صدای امریکا: آیا اهمیت دادن دولت اقلیم کردستان به صنعت کشاورزی به دلیل نا امیدی از استخراج نفت است؟ دولت اقلیم می خواهد در آینده آن را جانشین نفت کند؟

«سفین دزیی»: خیر، سیاست دولت اقلیم از ابتدا ایجاد تنوع و چند وجهی کردناقتصادی بوده است، به این معنا که خود، تولید کننده باشیم. برای ایجاد انگیزه در میان کشاورزان با هدف بازگشت آنها بر روی زمین هایشان، بدون تردید باید همزمان به فکر بازاری برای فروش محصولاتشان باشیم، در این مرحله می توانیم از درامدهای نفتی برای پیشبرد این امر ، و رونق بخشیدن و متنوع کردن اقتصاد خود استفاده کنیم، زیرا منابع نفتی بالاخره یک روز به پایان می رسند ،یا جانشینی دیگر برای این نوع انرژی پیدا می شود، به همین علت باید از هم اکنون سیاست خود را براساس رونق دادن اقتصادی در زمینه زراعت ،صنعت توریسم، و زمینه های دیگر پایه‌گذاری کنیم.اما موضوع نفت زیربنای جدیدی برای اقلیم کردستان به شمار می رود و می‌توان از این منابع برای رونق و‌تنوع بخشیدن به بخشهای اقتصادی استفاده کرد.

صدای آمریکا: نظر کشورها و هیأتهایی که با آنها دیدار کرده‌اید درباره وضعیت اقلیم کردستان چگونه است؟

«سفین دزیی»: در سالهای گذشته زیربنای اقتصادی اقلیم کردستان پیشرفت کرده است، و اینها تنها در زمینه ساختمان سازی و موارد دیگر بوده است، به همین دلیل صنعت زراعت در طی این چند سال اهمیت زیادی به آن داده نشده است ، در سالهای اخیر هم مردم چشم انتظار آگهی‌های استخدامی بوده‌اند، به همین دلیل ایجاد انگیزه‌های خاص در زمینه صنعت کشاورزی و بخش‌های دیگر باعث پشتوانه و رونق اقتصادی کردستان می شود.موضوع سلامت تغذیه هم یکی از موضوعاتی است که همه دنیا را به خود مشغول کرده است، در زمینه انرژی و تغذیه اگر بتوانیم به مرحله‌ی خودکفایی برسیم و درآینده نیز به مرحله صادرات برسیم، بدون شک اقلیم کردستان توجه کشورهای دیگر را به خود جلب می کند، چون این کشورها دغدغه تامین تغذیه سالم را دارند.

صدای امریکا: در خصوص فروش محصولات کشاورزی در بازارهای خارجی، آیا این محصولات جوابگوی نیازهای داخلی اقلیم کردستان هستند؟ آیا اقلیم کردستان قدمی برای رفع نیازهای داخلی اقلیم برداشته است؟
«سفین دزیی»: درست است که بخشی از نیازهای داخلی اقلیم از خارج تامین می‌شود اما در این زمینه درحال تلاش و فعالیت هستیم، بخصوص در زمینه گندم و حبوبات و محصولات دیگر که اکنون در اقلیم کردستان تولید می‌شود و چندین نوع تولیدات حاصل از گندم مانند آرد و بلغور تولید می شوند، همچنین تعرفه های بیشتری بر محصولات خارجی اعمال شده است تا از محصولات داخلی حراست شود. البته این به معنای ممانعت از ورود محصول خارجی نیست، چون باید یک شهروند قدرت انتخاب را داشته باشد که آیا مایل به خرید تولید داخلی است یا خارجی؟ البته حمایت بیشتر دولت از تولیدات داخلی است، محصولاتی که اکنون صادر می شوند چند محصول مشخص ازجمله انار و عسل اند که در اقلیم کردستان به وفور یافت می شوند و مردم از آن بهره‌مند هستند، اما در آینده محصولات دیگر هم با کیفیت درجه یک باید صادرشوند، و این به مجوزهای بهداشتی کشورهای هدف بستگی دارد، اکنون در خلیج‌فارس این پروژه با موفقیت به انجام رسیده است اما برای صادرات به اتحادیه اروپا مستلزم زمان و فعالیت بیشتر است.

کد خبر 41721

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha