ترکیه «جنگ صلیبی» علیه کردها راه انداخته است

سرویس جهان- مشاور امنیت ملی سابق آمریکا با اشاره به این که ترکیه می خواهد در مقابل فشار بر کردها به پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو رضایت دهد، گفت ترکیه جنگ صلیبی ضد کردی راه انداخته است.

به گزارش کردپرس، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، در یادداشتی که در نشریه وال استریت ژورنال منتشر کرد، به سایت های ترکیه به رهبری رجب طیب اردوغان، رییس جمهور این کشور تاخت.

او رجب طیب اردوغان را به تلاش برای قلمروگشایی در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه در شمال سوریه و بازگشت به دوران عثمانی متهم کرد و نوشت ترکیه با این کار به دنبال توسعه نفوذ منطقه ای خود است.

جان بولتن در این یادداشت برخی سیاست های ترکیه در جهان بویژه در خاورمیانه و اروپا را تهدید آمیز خوانده است. بولتون نوشت: ترکیه از سوئد و فنلاند خواسته است با نفوذ کردها در داخل این کشور مقابله کنند و ترکیه در ازای آن با پیوستن این دو کشور به ناتو موافقت خواهد کرد. مشاور اسبق امنیت ملی آمریکا این سیاست ترکیه را به راه انداختن « جنگ صلیبی ضد کردی» توصیف کرده است.

او تاکید کرد که اقدامات ترکیه در مقابل اعضای ناتو شبیه به یک متحد عضو این نهاد نظامی نیست.

بولتون از کشورهای غربی خواست با اخراج ترکیه از ناتو و حمایت از اپوزیسیون در انتخابات ترکیه، به کنار زدن رجب طیب اردوغان از قدرت کمک کنند.

کد خبر 41633

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha