اپوزیسیون ترکیه تنها به دنبال رأی کردها است

سرویس ترکیه - صالحه آیدنیز هدف اپوزیسیون ترکیه را از رفتن به کردستان تنها جمع آوری رأی دانست.

به گزارش کردپرس، صالحه آیدنیز رئیس مشترک حزب مناطق دموکراتیک (DBP) در سخنانی اپوزیسیون ترکیه را متهم کرد که تنها به فکر به دست آوردن رأی کردها است. او همچنین اپوزیسیون را به احیای سال های دهه 1990 ترکیه متهم کرد.

بنا بر گزارش ژن نیوز، آیدنیز با شرکت در نشستی در سالن طاهر الچی کانون وکلای اورفا که با حضور اعضای کانون وکلای اورفا، نمایندگان و اعضای حزب دموکراتیک خلق ها (HDP)، جنبش زنان آزاد (TJA)، و مادران صلح، برگزار می شد، درباره راهپیمایی روز گذشته در جودی سخنرانی کرد.

او با یادآوری این که بسیاری از نهادها و احزاب سیاسی در این راهپیمایی شرکت کردند تا توجه ها را به سوی نابودی طبیعت کردستان جلب کنند، گفت: «باز هم با دشمنی که علیه کردها سیاست ورزی می کند، رو در رو شدیم. آنها بار دیگر به کسانی که می خواستند طبیعت کردستان را نجات دهند، حمله کردند.»

آیدنیز بر لزوم سازماندهی شدن گروه ها در برابر حکومت ترکیه برای مقابله با نابودی طبیعت کردستان، همچنین کشتار زنان و کردستیزی تأکید کرد.

رئیس مشترک DBP، با بیان این که دولت AKP-MHP با سیاست مبتنی بر کردستیزی در تلاش برای حفظ بقای خود است، گفت: «این دولت جنگ را تنها به کردستان ترکیه محدود نکرده است و آن را به کل جغرافیای کردستان کشیده است. این دولت در همه جا به کردها حمله می کند. 5 ماه است که در اقلیم کردستان عراق جنگ است. با این حال آنها موفق به پیشرفت نشده اند. آنها با توسل به انواع جنایت های جنگی مانند استفاده از سلاح شیمیایی در تلاش برای شکستن اراده کردها هستند اما موفق نمی شوند. به همین دلیل بر شدت حملات خود اضافه می کنند.»

آیدنیز افزود: «آنها به شمال و شرق سوریه حمله می کنند اما نمی توانند در این جنگ موفق باشند زیرا ایدئولوژی داعش در کردستان سوریه شکست خورده است. آنها برای گرفتن انتقام شکست داعش به کوبانی حمله می کنند. آنها همانطور که در اقلیم کردستان حتی یک گام نتوانستند پیشروی کنند، در کردستان سوریه نیز محکوم به شکست هستند.»

او با بیان این که احزاب اپوزیسیون ترکیه در صدد احیای سال های ظلمانی دهه 1990 ترکیه هستند، گفت: «اپوزیسیون تنها در ایام انتخابات به سراغ کردستان می رود. آنهایی که هیچ گامی برای رسمی شدن زبان مادری کردها بر نمی دارند تنها در ایام انتخابات برای گرفتن رأی به سراغ کردها می روند و با باندها (گروه های مافیایی سیاسی خاص) دیدار می کنند. این که با باندها دیدار می کنند هم روی واقعی اپوزیسیون را به ما نشان می دهد.»

آیدنیز با مخاطب قرار دادن اپوزیسیون گفت: «تنها برای گرفتن رأی به کردستان نیایند. مردم کرد هم حکومت ترکیه را به خوبی می شناسد و هم اپوزیسیون آن را. همه باید حقیقت کردستان را به خوبی بشناسند و بر اساس آن رفتار کنند. هیچ کس نباید حساب و کتاب خودش را بر اساس رأی کردها باز کند. مردم کردستان مردمی سازماندهی شده هستند، و این را بیش از همه احزاب حاکم و احزاب اپوزیسیون باید بدانند.»

او بر آزادی عبدالله اوجالان رهبر در بند حزب کارگران کردستان (PKK) به عنوان راه حل مسئله کُرد و به پایان رسیدن آشوب و درگیری در ترکیه تأکید کرد.

آیدنیز با اشاره به کشته شدن زندانیان کرد در زندان های ترکیه گفت: «مادران زیادی به دنبال عدالت هستند. اگر کسی به دنبال عدالت است، ابتدا باید خواست های امینه شن یاشار را برآورده کند.»

او با محکوم کردن خشونت علیه زنان گفت: «زنان با مقاومت تاریخی خود نظام های مردانه ای را که بر ضد جامعه هستند، برخواهند چید.»

رئیس مشترک DPB در پایان بر لزوم افشای کسانی که مانع اتحاد کردها می شوند، برای تداوم همبستگی میان آنها تأکید کرد.

کد خبر 38531

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha