تورم در ترکیه به بالای 181 درصد رسید

سرویس ترکیه - در حالی که سازمان آمار ترکیه نرخ تورم ماه آگوست را 80.21 درصد اعلام کرد، سازمان غیر دولتی پژوهش تورم این نرخ را بالای 181 درصد اعلام کرد.

به گزارش کردپرس، سازمان آمار ترکیه (TÜİK) نرخ تورم ماه آگوست را با 1.46 درصد افزایش نسبت به ماه گذشته میلادی، 80.21 درصد اعلام کرد، این در حالی است که مؤسسه دانشگاهی پژوهش تورم (ENAG)، نرخ تورم در ماه آگوست را با 5.86 درصد افزایش 181.37 درصد اعلام کرد. بر اساس داده های منتشر شده از سوی سازمان آمار ترکیه این بالاترین نرخ تورم در 24 سال گذشته است.

بر اساس این گزارش، بیشترین افزایش قیمت ها در ماه آگوست مربوط به حوزه حمل و نقل با 116.8 درصد افزایش بوده است. در حوزه خوراک نیز بیشترین افزایش قیمت مربوط به نوشیدنی های غیر الکلی با 90 درصد افزایش می شود.

همچنین دولت ترکیه در روزهای اخیر قیمت برق و گاز خانگی را تا 20 درصد و برق و گاز حوزه صنعت را تا 50 درصد افزایش داد.

افزایش نرخ تورم در این کشور از زمانی به طور جدی آغاز شد که دولت رجب طیب اردوغان با مداخله در امور بانک مرکزی این کشور آغاز به کاهش نرخ بهره کرد.

با بالا رفتن نرخ تورم در ترکیه پول ملی ترکیه در سال گذشته با 44 درصد کاهش ارزش در برابر دلار مواجه شد. همچنین علاوه بر دستکاری دولت در نرخ بهره بانک مرکزی، درگیری ها در منطقه و عملیات این کشور در کردستان عراق و سوریه باعث شده است تا ارزش پول ملی ترکیه در سال جدید میلادی نیز 27 درصد دیگر کاهش پیدا کند.

گفتنی است قیمت هر دلار آمریکا امروز دوشنبه 5 سپتامبر به 18.22 لیر رسید.

کد خبر 37867

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha