شهر فرش قروه در آتش سوخت/ساختمان بدون جواز و غیرایمن بود

سرویس کردستان- باز هم ساخت و ساز غیرمجاز و غیر ایمنی در قروه حادثه آفرید و این بار شهر فرش در آتش به طور کامل سوخت و خسارت های مالی بسیاری را به صاحب آن وارد کرد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، پیش از ظهر امروز شهر فرش قروه دچار سانحه آتش سوزی شد و به علت حجم بالای آتش، این واحد به طول کامل سوخت.

در همین زمینه مسئول آتش نشانی قروه با بیان اینکه رأس ساعت 12 و هفت دقیقه با آتش نشانی تماس گرفته و یک مورد آتش سوزی در شهر فرش قروه واقع در میدان شورا داده شد، گفت: برای این حادثه بلافاصله نیروهای آتش نشانی از ایستگاه مرکزی و آتش نشانی 2 به محل اعزام و عملیات اطفای حریق شروع شد.

«محمد علی فعله گری» کانون آتش سوزی را انبار این واحد دانست و گفت که در این انبار کارتن بود و علت آن احتمال داده شده که اتصالی برق باشد اما به طور قطعی مشخص نیست و در دست کارشناسی است.

به گفته او مساحت سالن حدود 3 هزار مترمربع بوده که آتش از انبار به مابقی سالن سرایت کرده و چون داخل این واحد یخچال و تلویزیون بوده و داخل موتورهای یخچال هم روغن وجود دارد لذا با سه هزار لیتر روغن هم سر و کار داشتیم و تنها فرش نبود و همین کار را با مشکل روبرو می کرد.

«فعله گری» از مصدومیت دو نفر از نیروهای آتش نشانی خبر داد و عنوان کرد که مصدومیت چندان شدید نیست و در حال حاضر در بیمارستان بستری هستند.

او با تأکید بر اینکه توانمند اطفای حریق انجام شد و این حادثه تلفات جانی نداشت، تصریح کرد: در ارتباط ایمنی امثال این مکان ها همانند بازار روز قروه باعث نگرانی است که اگر دچار حریق شود اتفاقات ناگواری خواهد افتاد.

«فعله گری» خواستار اجرای سیستم اعلام حریق در این مکان ها توسط مسئولان و خود کسبه شد و گفت که این کار باعث ایمنی می شود و باید کسبه برای ایمنی خود هزینه کنند.

مطابق سخنان او اگر این شهر فرش سیستم اعلام حریق می داشت این اتفاق نمی افتاد و باید مدیریت هر واحدی اصولی و براساس استاندارد باشد.

شهردار: ساختمان مجوز نداشت

شهردار قروه هم در این زمینه گفت که این ساختمان از لحاظ فنی و ضوابط شهرسازی فاقد مجوز بوده حسب پیگیریهای قبلی قرار شده از کمیسیون ماده 100 برای آن تعیین تکلیف شود.

«خسرو عزتی» با بیان اینکه خسارت زیادی وارد شده به ساختمان و کالاها، افزود: این واحد هیچ پروانه ساختمانی و مجوزات قانونی ندارد، از نظر ایمنی غیراستاندارد بوده و به عنوان سازه های غیرایمن به دادستانی ابلاغ شده بود.

او در پاسخ به این سؤال خبرنگار کردپرس که چرا جلوی ساخت و ساز گرفته نشده و اقدامی صورت نگرفته؟ تمامی مشکلات را به مدیریت قبلی شهرداری پیوست داد و عنوان کرد: این ساخت و ساز مربوط به مدیریت های قبل بوده و باید جلوی کار گرفته می شد و حالا به هر نحوی درست شده و شهرداری هم در زمان خود جلوگیری نکرده است.

«عزتی» از تذکر به مالک این واحد و درخواست برای اجرای ضوابط قانونی گفت و در پاسخ به این سؤال که در حال حاضر در سطح شهر چه تعداد ساخت و ساز غیرمجاز و غیر ایمن وجود دارند، بیان کرد: حدود 20 ساختمان عمومی و 70 ساختمان خصوصی غیرمجاز و غیر ایمنی شناسایی شده اند که گزارش این ساختمان ها به دادستانی ارائه خواهد شد.

پیوست به گذشته و توجیه کم کاری ها

گرچه هنوز علت این حادثه مشخص نیست اما براساس گفته های شهردار ایمن نبودن و ساخت و ساز غیرمجاز این واحد محرز بوده و باید شهرداری و نهادهای نظارتی و متولیان امر پاسخ دهند که چرا نسبت به این موارد کوتاهی کرده و اقدامات قانونی لازم را نداشته اند؟

همچنین اینکه شهردار تمامی تقصیرات را به مدیریت های قبل ربط می دهد چندان قابل قبول نیست چرا که مدیریت های قبل دیگر نیستند و الآن چرا شهرداری ورود نکرده و اقدام نداشته و این مکان را پلمب نکرده اند؟ اینکه هر اتفاقی رخ می دهد فوراً پیوست می دهند به گذشته آیا اصولی است؟!

حال باتوجه به این حادثه با خسارت های مالی بسیار، باید دید برای آن 90 ساختمان دیگر چه تصمیم پیشگیرانه ای لحاظ می شود؟!

کد خبر 34269

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha