بیانیه دفتر نخست وزیر عراق در خصوص توافق اربیل و بغداد بر سر شنگال

سرویس عراق و اقلیم کردستان – مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق امروز جمعه با مسئولان دولت فدرال و دولت اقلیم کردستان و همچنین جنین پلاسخارت نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق درباره توافق برای برقراری مجدد ثبات و عادی سازی اوضاع در شنگال نشستی برگزار کرد.

سرویس عراق و اقلیم کردستان – در بیانیه صادره از سوی دفتر نخست وزیری عراق آمده است که کاظمی بر دستیابی به توافق درباره مسائل اداری و امنیتی شهر شنگال تأکید کرد که این امر، بازگشت آوارگان به این شهر را تسریع خواهد کرد.

دفتر کاظمی در این باره اعلام کرد: توافق در فضای تفاهم برادرانه و در چارچوب دولت فدرال انجام گرفت که در سطح داخلی و بین المللی بازتاب خوبی خواهد داشت و سرآغازی برای حل مشکلات مختلف قومیتی و مذهبی در عراق خواهد بود.

در بیانیه دفتر کاظمی همچنین آمده است: قانون، ضامن برپایی بنیان های یک کشور قوی براساس حاکمیت حقوق شهروندی و حمایت از تنوع قومیتی و مذهبی است و از این اصل، دست برنخواهیم داشت. زیرا این موضوع با آینده و وحدت عراق گره خورده است.

کاظمی در بیانیه اش تصریح کرده است: تأخیر در برقراری مجدد ثبات در شنگال به زیان اهالی این منطقه خواهد بود که سالها از ظلم و جنایات تشکیلات تروریستی داعش رنج برده اند و امروزه به خاطر کمبود امکانات تحت فشار هستند. از این رو، دستگاههای دولتی حداکثر تلاششان را برای یافتن زنان و مردان ایزدی ربوده شده توسط داعش به کار خواهند گرفت.

نخست وزیر عراق همچنین گفت: دولت فدرال با هماهنگی با دولت اقلیم کردستان و همکاری اهالی شنگال، به صورت جدی در زمینه اجرای صحیح این توافق برای تضمین موفقیت آن تلاش خواهد کرد و دولت فدرال بر پاکسازی این منطقه از هرگونه فرد یا گروه مسلح داخلی یا خارجی تأکید و جدیت دارد و امنیت مناطق غرب نینوا، جزو مسئولیت های دولت فدرال است.

کاظمی همچنین بر مخالفت بغداد با استفاده از خاکش از سوی گروههای مسلح برای ضربه زدن به همسایگانش اعم از ایران یا ترکیه یا سایر کشورهای همجوار عراق تأکید کرد.

نخست وزیر عراق در این بیانیه، از هیأت سازمان ملل متحد در این کشور برای حمایت هایشان از تلاش دولت در زمینه بازگشت همه آوارگان به خانه هایشان و برقراری امنیت و ثبات در مناطق مختلف عراق تقدیر و تشکر کرد. کاظمی همچنین از هیأت اقلیم کردستان که به دستیابی به این توافق کمک کرد تشکر کرد و تلاش های مقامات محلی این منطقه در زمینه دستیابی به توافق مذکور را ارزشمند ارزیابی کرد.

توافق به دست آمده، شامل بازگشت ثبات به شهر شنگال و عادی سازی اوضاع اداری، امنیتی و خدماتی خواهد بود و در زمینه اداری با دولت اقلیم کردستان و استاندار نینوا توافق شده و خواسته های این شهر در نظر گرفته شده است.

مسائل امنیتی این شهرستان، در چارچوب اختیارات دولت فدرال و با هماهنگی اقلیم کردستان خواهد بود. اما بخش خدمات این شهر، جزو مسئولیت های یک کمیته مشترک بین دولت فدرال، دولت اقلیم کردستان و استانداری نینوا خواهد بود.

جنین پلاسخارت، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در بغداد از دستیابی به توافق درباره شنگال اظهار خرسندی کرد و گفت: امروز یک روز تاریخی برای شنگال است که شهروندان آن سالها از دست داعش، رنج های بسیاری کشیدند و سرآغازی حقیقی برای بازگشت آوارگان به زادگاههایشان است. سازمان ملل، آماده کمک به برقراری ثبات در این منطقه است.

ریبر احمد وزیر امور داخلی اقلیم کردستان نیز، تأکید کرد با دولت فدرال برای برقراری مجدد امنیت و ثبات در شنگال به توافق رسیده است.

ریبر احمد پس از نشست اقلیم کردستان با نخست وزیر عراق، گفت: با حضور نماینده سازمان ملل و نمایندگان اقلیم کردستان، توافقی برای عادی سازی اوضاع امنیتی، نظامی و اداری شنگال به دست آمد.

وی افزود: هدف طرفین، بازگشت اوضاع شنگال به حالت طبیعی و همچنین بازگشت آوارگان به خانه هایشان است.

سفارت آمریکا در بغداد نیز با صدور بیانیه ای توافق درباره شنگال را تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد این توافق به طور کامل اجرا شود.

کد خبر 340410

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha