دمیرتاش روشنفکران و رهبران اپوزیسیون را به تلاش برای تغییر ساختاری حکومت دعوت کرد

سرویس ترکیه - صلاح الدین دمیرتاش از روشنفکران و احزاب اپوزیسیون ترکیه خواست تا به جای تلاش برای پیروزی در انتخابات تمرکز خود را بر روی بازسازی حکومتی بر پایه دموکراسی و ایجاد تغییرات ساختاری بگذارند.

به گزارش کردپرس، صلاح الدین دمیرتاش رئیس مشترک پیشین حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در نامه ای از روشنفکران، هنرمندان، روزنامه نگاران و نویسنده ها خواستار پذیرش مسئولیت تاریخی خود شد. او از روشنفکران جامعه خواست تا با فعالیت هایی مانند ایجاد یک «میثاق دموکراتیک» یک جنبش فکری سازمان یافته به راه بیاندازند. او همچنین خواستار تغییر موضع اپوزیسیون ترکیه از تلاش برای تغییر حکومت به تلاش برای بازسازی آن بر پایه دموکراسی شد.

دمیرتاش با ارسال نامه ای که توسط همسرش برای خبرنگارهای ترکیه ارسال شد، نسبت به آغاز آشوب و هرج و مرج در ترکیه هشدار داد. او با بیان این که نیازی به توضیح مفصل درباره وضعیت فعلی ترکیه نمی بیند، گفت: «با تأکید بر وضعیت ترکیه در برهه حساس کنونی، تنها راه برون رفت از فروپاشی اجتماعی را که در معرض آن قرار داریم، در کنار گذاشتن اختلافات و همفکری [گروه ها و احزاب مختلف اپوزیسیون] می بینم.»

دمیرتاش در نامه خود با بیان این که گروه های مختلف اپوزیسیون ترکیه با عقاید مختلف هیچ کدام دشمن مردم ترکیه نیستند و برای آینده مشترک ترکیه تلاش می کنند از همه گروه های اپوزیسیون خواست تا حول محور دموکراسی دور هم جمع شود.

او با اشاره به این که تا کنون تلاش های اپوزیسیون برای جمع کردن احزاب مختلف زیر یک چتر رضایت جمعی را به همراه نداشته است، دلیل این امر را تلاش اپوزیسیون برای تغییر حکومت، و غافل شدن از تلاش برای تغییرات ساختاری و انقلاب در حوزه ایدئولوژی دانست.

او افزود که تلاش اپوزیسیون نباید معطوف به تکرار ایده های ناسیونالیستی بر روال 100 سال گذشته، همچنین پیروزی در انتخابات باشد، بلکه آنها باید تمرکز خود را بر روی «بازسازی جمهوری ترکیه بر پایه دموکراسی از طریق انتخابات» بگذارند.

کد خبر 32281

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha