سوگواره سراسری عکس قاب شیدایی با موضوع «گل گیران بیجار» برگزار می شود

رییس حوزه هنری کردستان از برگزاری هفتمین سوگواره سراسری عکس قاب شیدایی با محور آیین «گل گیران بیجار» در کردستان خبر داد.

به گزارش کرد پرس، اسعد فرهادی گفت: به مناسبت ایام محرم الحرام حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان با مشارکت استانداری کردستان، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، اداره کل تبلیغات اسلامی استان، فرمانداری شهرستان بیجار، شهرداری و شورای اسلامی شهر بیجار هفتمین سوگواره سراسری عکس «قاب شیدایی» را با محوریت آئین «گل گیران» در بیجار برگزار می کند.

وی با اشاره به اینکه این سوگواره با حضور عکاسان حرفه ای و آماتور در تاسوعا و عاشورای حسینی بعد وقفه چند ساله در بیجار برگزار می شود، افزود: اهالی بیجار در استان کردستان، مانند بیشتر غرب نشینان کشور مراسم عزاداریشان را با گل اندود کردن برگزار می کنند و مراسمی که تقریباً تمام اهالی شهر از شیعه و سنی در آن مشارکت دارند.

رییس حوزه هنری کردستان اظهار کرد: بیجاری ها از دو هفته قبل از عاشورا، به دشت های اطراف می روند و خاک رس مورد نیاز برای مراسم را جمع کرده، بعد از الک کردن در حسینیه ها ذخیره می کنند تا در شب عاشورا گِل مخصوص مراسم را تهیه کنند.

فرهادی ادامه داد: این مراسم که به گِل گیران معروف است از صبح روز عاشورا شروع می شود و مردم و دسته های عزاداری در خیابان های اصلی شهر جمع شده و با گل اندود کردن سر تا پای خود، به نوحه خوانی، سینه زنی و عزاداری می پردازند.

وی یادآور شد: حوزه هنری انقلاب اسلامی استان به منظور ثبت و ضبط این آئین عاشورایی و با هدف حفظ و ترویج فرهنگ عاشورایی و نقش محرم در کاهش آسیب های اجتماعی سوگواره عکس گل گیران را در دوبخش حرفه ای و آماتور ۲۵ و ۲۶ تیرماه همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی در بیجار برگزارمی کند.

آیبن ها و سنت های عزاداری کردستان به تصویر کشیده می شود

رییس حوزه هنری کردستان بیان کرد: در کنار موضوع گل گیران که محور این دوره از سوگواره است موضوعاتی همچون سنت ها و آئین های عزاداری (شامل: تاسوعای حسینی، عاشورای حسینی، جلوه های محرم در زندگی امروزی و منظر شهری، مراسم تعزیه و شبیه خوانی، شیرخوارگان حسینی، کودک و محرم، محرم و فرهنگ عاشورایی، محرم و فرهنگ حجاب و عفاف، فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر، مسجد و محرم، حاشیه مراسم هیأت های عزاداری، عزاداری در تکایا و حسینیه ها و مساجد، نماز ظهر عاشورا، شام غریبان در این سوگواره مورد توجه هیأت داوران خواهد بود.

فرهادی با اشاره به مقررات سوگواره عکس گل گیران، گفت: شرکت در سوگواره عکس عاشورایی برای عکاسان حرفه ای و آماتور آزاد است و علاقه مندان جهت حضور در این دوره می توانند آثار ثبت شده با دوربین حرفه ای یا موبایل را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

وی افزود: هر عکاس می تواند در هر بخش ۵ اثر به صورت تک عکس در مجموع ۱۰ اثر به با حجم ۲ مگابایت و فرمت JPEG و انازه عکس ضلع کوچک ۲۰۰۰ پیکسل به صورت رنگی و یا سیاه و سفید به دبیرخانه جشنواره از طریق ایمیل به نشانی gelgiran.bijar@gmail.com ارسال کنند.

رییس حوزه هنری کردستان با تأکید بر اینکه ویرایش آثار می بایست مستند بوده است، اظهار کرد: عکاسان و صاحبان آثار از هرگونه دستکاری که جنبه مستند بودن عکس را مخدوش سازد جداً باید اجتناب کنند.

فرهادی با اشاره به اینکه دبیرخانه سوگواره ارسال کننده ی عکس را صاحب اثر می شناسد، ادامه داد: در هر مرحله از جشنواره اگر مشخص شود اثر ارسال شده متعلق به ارسال کننده نیست آن اثر حذف می شود.

اهدای گواهی شرکت در سوگواره به تمام شرکت کنندگان

وی یادآور شد: به کلیه شرکت کنندگان که آثارشان به نمایشگاه راه یابد گواهی شرکت در سوگواره اهدا می شود و شرکت کنندگان باید از امضا، تاریخ، پاسپارتو، واترمارک یا لوگو در عکس ها خودداری کنند.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان بیان کرد: در هنگام ارسال آثار نام و نام خانوادگی عکاس، تاریخ تولد، کد ملی و شماره تماس در فایلی جداگانه الزامی است.

فرهادی در خصوص جوایز این دوره از جشنواره نیز گفت: در بخش حرفه ای نفر نخست تندیس سوگواره، لوح تقدیر به همراه مبلغ ۸۰ میلیون ریال، نفر دوم لوح تقدیر به همراه مبلغ ۷۰ میلیون ریال، نفر سوم لوح تقدیر به همراه مبلغ ۵۰ میلیون ریال و جوایز بخش آماتور (موبایلی)، نفر نخست تندیس سوگواره، لوح تقدیر به همراه مبلغ ۳۰ میلیون ریال، نفر دوم لوح تقدیر به همراه مبلغ ۲۰ میلیون ریال، نفر سوم لوح تقدیر به همراه مبلغ ۱۰ میلیون ریال خواهد بود.

وی با دعوت از تمامی عکاسان و علاقه مندان جهت حضور در این سوگواره، افزود: آثار ارسالی صرفاً باید متعلق به عزاداری و مراسم گل گیران برگزار شده در سال جاری شهر بیجار باشد و علاقه مندان می توانند آثار ثبت شده از نگاه هنرمندانه خود را از این آئین که ۲۵ و ۲۶ تیرماه در بیجار برگزار می شود را تا ۲۰ مردادماه ۱۴۰۳ به ایمیل اعلام شده ارسال کنند.

رییس حوزه هنری کردستان اظهار کرد: بعد از داوری آثار توسط داوران مطرح کشور که متعاقباً اسامی آنان اعلام می گردد از ۱ تا ۱۱ شهریور نمایشگاهی از آثار برتر این دوره در بیجار و سنندج برگزار و در آئین افتتاح این نمایشگاه در مراسمی برگزیدگان نهایی معرفی و تجلیل خواهند شد.

فرهادی ادامه داد: دبیرخانه این سوگواره در بیجار- دفتر حوزه هنری شهرستان خواهد بود و علاقه مندان جهت اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تماس های ۰۹۱۸۳۷۰۰۳۴۸ آقای عمران کامیاب (دبیر سوگواره) و ۰۹۱۰۶۶۹۳۸۱۳ حسین دادگر (مسئول دبیرخانه) و شماره تماس ۳۸۲۳۴۰۷۹-۰۸۷ دفتر حوزه هنری شهرستان بیجار تماس برقرار کنند.

کد خبر 2772744

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha