رهاسازی آزمایشی فاز دوم آب کانال بادین آباد به دریاچه ارومیه

رهاسازی آزمایشی فاز دوم طرح آبرسانی به دریاچه ارومیه از طریق کانال بادین آباد با حضور استاندار آذربایجان غربی ۲۲ خردادماه انجام شد.

به گزارش کردپرس، استاندار آذربایجان غربی در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این پروژه یکی از پروژه‌های ۲۷ گانه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه بود، گفت: با حمایت‌های رئیس جمهور در تخصیص اعتبارات این پروژه در ۷ ماه و در حداقل زمان به اتمام رسید. 

محمدصادق معتمدیان با بیان اینکه طول کانال بادین آباد ۴.۵ کیلومتر است که بنا است ۱۸۰ مترمکعب آب مازاد منطقه را به سد کانی سیب، سپس به رودخانه گدار و در نهایت به دریاچه ارومیه منتقل کند، ادامه داد: در این مدت ۹۰۰ هزار مترمکعب حجم خاک‌برداری، ۴۱۵ هزار مترمکعب عملیات خاکریزی و ۷ هزار مترمکعب سازه بتنی در این پروژه مورد استفاده قرار گرفته که با این حجم کار، قیمت روز این پروژه ۱۵ هزار میلیارد ریال برآورد می‌شود. 

استاندار با بیان اینکه امید است در روزهای آتی با حضور مسئولان کشوری شاهد افتتاح رسمی این پروژه باشیم، گفت: این پروژه آخرین پروژه سخت افزاری آذربایجان غربی توسط کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه تعیین شده بود. 

وی ادامه داد: مطالعات جدیدی توسط وزارت نیرو با هدف جمع‌آوری آبهای مازاد منطقه و انتقال آب به دریاچه ارومیه آغاز شده است. 

معتمدیان با اشاره به افزایش ۳۷ درصدی بارش‌ها در منطقه طی سال جاری افزود: در حال حاضر ۷۱ درصد از مخازن سدهای استان پر آب هستند و با رهاسازی بیش از ۱.۵ میلیارد مترمکعب آب از سدهای استان و بارش‌های امسال وضعیت دریاچه ارومیه خوب است. 

وی با بیان اینکه تمامی تلاش‌ها نشان از عزم جدی برای احیای کامل دریاچه ارومیه است، گفت: زیرساخت‌های سخت‌افزاری احیای دریاچه ارومیه انجام شده که امید است در سالهای آتی شاهد تثبیت وضعیت دریاچه ارومیه باشیم. 

کد خبر 2771559

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha