کشف سکه های طلا و مس ٢ هزار ساله در آذربایجان غربی

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی از کشف ۱۷۹ قطعه سکه طلا و مسی ارزشمند تاریخی مربوط به دو هزار سال توسط حفاظت و اطلاعات دادگستری آذربایجان غربی در یکی از شهرستان‌های استان خبر داد.

به گزارش کردپرس، ناصرعتباتی در این باره اظهار کرد: با اقدامات به موقع و ورود جدی همکاران در مجموعه حفاظت و اطلاعات دادگستری استان  افرادی که اقدام به فعالیت‌های غیرقانونی در بحث خرید و فروش اقلام فرهنگی، تاریخی می کردند شناسایی و با دستورات قضایی دستگیر و روانه زندان شدند.

عتباتی افزود: از این افراد ۱۷۹ قطعه سکه ارزشمند تاریخی مربوط به دو هزار سال پیش دوره سلوکیان و همچنین اقلامی مربوط به دوره‌های قبل و دوره اسلامی که عمدتا طلا و سکه‌های مسی هستند کشف و متهمین در این راستا دستگیر و  با تشکیل پرونده در فرآیند قضایی تحت رسیدگی هستند و اقلام فرهنگی ارزشمند تاریخی توسط کارشناسان اداره میراث فرهنگی استان مورد بررسی و اظهارنظر قرار گرفته و در نهایت مکشوفات کشف شده تحویل نهاد متولی امر خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان با اشاره به توجه ویژه دستگاه قضایی استان به مقوله میراث فرهنگی، اقلام تاریخی، محدوده های تاریخی استان بیان کرد: استان آذربایجان غربی یکی از استان‌های بسیار غنی در این حوزه هست که بالغ بر صدها مجموعه فرهنگی، تاریخی، محدوده‌های ثبتی در ثبت اثر ملی و محدوده‌های بی‌نظیر در سطح جهانی یونسکو دارد که نگاه و توجه ویژه‌ای را می‌طلبد.

او ادامه داد: هم مدیران متولی امر و هم دستگاه قضایی استان، نگاه ویژه‌ای به مقوله حفظ تاریخ تمدن استان، حفظ مجموعه‌های فرهنگی و تاریخی استان دارند. همچنین تثبیت مالکیت‌ها، صدور اسناد برای مجموعه‌های تاریخی و جلوگیری از تعرض و تعدی و تجاوز به حریم‌های این مجموعه‌ها و صیانت از اقلام تاریخی و اموال فرهنگی به صورت ویژه در دستور کار دستگاه قضایی استان قرار دارد.

عتباتی در پایان گفت: امیدوار هستیم با هماهنگی و همکاری تمامی مجموعه‌ها این گنجینه گران بهای تاریخی و فرهنگی را محافظت کرده و در آثار اداره میراث فرهنگی استان برای همیشه ماندگار باشد.

کد خبر 2771126

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha