۶۴۲ هزار تن سیب از  گمرکات آذربایجان غربی صادر شد

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: سال گذشته از مجموع ۷۵۵ هزار تن سیب صادر شده از کشور ایران به کشورهای هدف ، ۶۴۲ هزار تن سیب فقط از طریق گمرکات استان به کشورهای هدف صادر شده است.

به گزارش کردپرس، خسرو شهبازی در جلسه بررسی راهکارهای توان صادراتی محصول سیب استان در ارومیه افزود: تاکنون سیب درختی درجه ۲ و مخلوط آذربایجان غربی به صورت فله ای و بسته بندی در باغات استان به عراق صادر شده است.

او بیان کرد: این موضوع به صادرات سیب استان در سالهای آینده لطمه وارد می کند و استان آمادگی سورت و بسته بندی محصول سیب صادراتی و حتی لوکس در هر سایز و انداره ای به این کشور را داراست.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به سفر هیات عراقی به استان گفت: بحث برگشت ارز، حمل یکسره سیب در پایانه های اقلیم عراقی، نوع سورت و بسته بندی نیز در سفر این هیات بررسی شد.

او ادامه داد: هیات عراقی نهالستان ها، صنایع تبدیلی و تکمیلی و مزارع و باغات استان را مشاهده کردند و هدف تسهیل صادرات انواع میوه ها و محصولات کشاورزی و توسعه آن به کشور عراق بوده است.

شهبازی اضافه کرد: طبق توافقات انجام شده، در سفر رییس جمهور عراق به کشور ایران که در آینده نزدیک انجام می گیرد، دو طرف تفاهم نامه ای برای تسهیل و روان سازی صادرات محصولات کشاورزی منعقد خواهند کرد.

او با اشاره به لزوم داشتن تقویم زراعی کشور هدف برای برنامه ریزی صادراتی بیان کرد: استان آذربایجان غربی در تمامی فصول علاوه بر محصولات کشاورزی آمادگی تامین کالاها و محصولات مورد نیاز کشور عراق با توجه به تقویم زراعی کشور را داراست.

کد خبر 2770355

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha