جنگ تازه اروپا علیه مخالفان کرد ترکیه

در دو ماه گذشته کشورهای فرانسه و سوئد ضمن اقدام به استرداد مخالفان کرد ترکیه، به بازداشت افراد به بهانه وابستگی به پ.ک.ک و به درخواست دولت رجب طیب اردوغان ادامه می دهند.

تعقیب مخالفان کرد ترکیه در اروپا حداقل در کشورهای آلمان، انگلیس، بلژیک، یونان و فرانسه به صورت جدی پیگیری می شود. این اقدامات پس از تعویق دو ساله عضویت سوئد در ناتو توسط دولت رجب طیب اردوغان به بهانه فعالیت گسترده مخالفان کرد در این کشورها تشدید شده است. 
فرانسه در هفته های اخیر 3 تن از کردهای ساکن این کشور را به اتهام عضویت در پ.ک.ک و یا حمایت از این گروه معارض ترکیه که آنکارا و کشورهای غربی آن را یک گروه تروریستی اعلام کرده اند، تحویل ترکیه داد. 8 تن دیگر از کردهای ساکن این کشور هم بازداشت شدند. در کنار این بازداشت ها باید به قتل مخالفان کرد در فرانسه و بی نتیجه بودن و یا نیمه کاره ماندن پرونده های قتل کردهای مقیم فرانسه نیز اشاره کرد.
همچنین پلیس بلژیک به دفتر دو رسانه مدیا خبر و سترک تی وی یورش برد. 
یورش به دفتر دو رسانه کرد در بلژیک همزمان با گذشت 126 سال از انتشار اولین روزنامه کردی زبان صورت گرفته است. این شبکه ها عموما روی پوشش تحولات مناطق کردنشین ترکیه و با رویکرد انتقادی متمرکز شده اند.
اقدامات مشابهی در آلمان نیز برای کنترل اعتراضات کردهای مخالف ترکیه در این کشور انجام شده و نمایش دادن نمادهای پ.ک.ک و گروههای  سیاسی و نظامی کرد سوریه نیز در این کشور ممنوع شده است.
در یک سال گذشته دولت انگلیس نیز اقدامات مشابهی شامل بازداشت برخی فعالان کرد و حتی برخی فعالان انگلیسی مسائل کردها کرده است.

کد خبر 2769860

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha