حمله مسروربارزانی به رای دادگاه فدرال درخصوص لغو عضویت محمد الحلبوسی در مجلس عراق، ناشی از خصومت علیه این دادگاه است

سرویس عراق و اقلیم کردستان - عضوائتلاف الفتح با تشریح دلایل حملات مکرر نخست وزیر اقلیم کردستان به دادگاه عالی فدرال عراق، در پیامی به نیروهای کُرد تاکید کرد که دولت عراق قادر است فرقه گرایی در کشور درهم بشکند

به گزارش کردپرس،علی حسین، درگفتگو با خبرگزاری «المعلومه» گفت: مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان، خصومت خود را نسبت به دادگاه عالی فدرال، به ویژه پس از صدور رای این دادگاه در خصوص قانون نفت و گاز در اقلیم که براساس آن اربیل باید تمام درآمدهای اقلیم را دراختیار بغدادقراردهد، برملا کرده است.

علی حسین با بیان اینکه کردها در طول دوران گذشته تلاش می کردند تا تمام ثروت موجود در اقلیم کردستان را به دست آورند و دولت مرکزی را از هرگونه استحقاق مالی یا شغلی دور کنند، افزود:تصمیمات دادگاه فدرال به طور کلی برای مردم عراق، تصمیماتی عادلانه بوده است.

این عضو رهبر ائتلاف الفتح  با اشاره به اینکه دولت اقلیم کردستان فراموش کرده است که قانون بالاتر از همه اقوام و طوائف ،اعم از کُرد، سُنی و شیعه است، تصریح کرد:حمله اخیر مسروربارزانی به رای اخیر دادگاه عالی فدرال عراق درخصوص لغو عضویت محمد الحلبوسی در مجلس نمایندگان،حمله ای ناشی از خصومت علیه این دادگاه توصیف کرد.

علی حسین با بیان اینکه بارزانی تلاش کرده لاست که به جامعه کُرد چیزی بگوید، افزود: فرقه گرایی و هرج و مرج در عراق جایی ندارد،زیرا دولت فدرال قادر است فرقه گرایی را در کشور،در هم بشکند.

وی تاکید کرد: ما اکنون در سال 2023 به سر می بریم، نه قبل از سال 2014، لذا نیروهای داخلی حافظ کشور،به ویژه با حضور حشد الشعبی، بسیار زیاد، قدرتمند و مسلح هستند.

گفتنی است، ثائر الجبوری، یکی از نمایندگان مجلس عراق، پیشتر در واکنش به سخنان مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان درخصوص اوضاع اخیر عراق، کردها را به ایجاد فضائی متشنج واعتراض آمیز علیه رای دادگاه فدرال درخصوص محمد الحلبوسی، متهم کرد.

مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان، در سخنانی تحولات اخیر درعراق را نگران کننده دانسته و تصریح کرده است که نقض مکرر قانون اساسی عراق و عدم پایبندی به توافقی که به تشکیل دولت کنونی عراق انجامیده از بی‌ثباتی و ظهور مجدد فرقه گرایی و تفرقه بین اقوام اصلی در عراق حکایت دارد.

کد خبر 2763474

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha