مرغداران شیوع بیماری های ویروسی طیور را در فصل سرما جدی بگیرند

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان مریوان ضمن هشدار به مرغداران گفت: استرس سرمایی یکی از عوامل تضعیف کننده سیستم ایمنی طیور پرورشی بوده و در چنین شرایطی پرنده بیشتر در معرض عوامل ویروسی و باکتریایی قرار می گیرد.

به گزارش کرد پرس، کیوان نوری گفت: برای به حداقل رساندن تلفات ناشی از بیماری هایی همچون نیوکاسل، آنفلوآنزا، آنگارا، برونشیت و غیره باید تولیدکنندگان مرغ گوشتی توصیه های بهداشتی را  جدی گرفته شده و در جهت اجرایی کردن آنها نهایت دقت و تلاش خود را به کار گیرند.

وی در رابطه با کنترل پرندگان آزادپرواز و جوندگان، اظهار کرد: باتوجه به اینکه این جانوران منبع و مخزن انواع عوامل بیماری زای میکروبی هستند، مرغدار باید با ایجاد حصار، فنس، نصب توری مناسب روی پنجره ها، بتون ریزی محوطه مرغداری، محصورسازی انبار دان، ماشینی سازی انتقال خوراک از انبار به سالن پرورش و ... هم ورود پرندگان آزادپرواز و جوندگان را کنترل کنند و هم دسترسی آنها را به جیره قطع کنند.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان مریوان بر مدیریت صحیح گرمایش، رطوبت و تهویه سالن ها تأکید کرد و افزود: هرگونه استرس حرارتی می تواند زمینه را برای ظهور و بروز بیماری ها در مرغداری فراهم کند. لذا مرغداران می بایست قبل از جوجه ریزی صحت عملکرد هیتر، سوخت رسان، هواکش، رطوبت ساز و ... را بررسی و تجهیز کنند.

نوری کنترل ورود افراد، وسایل و نهاده ها را از دیگر نکات مهم عنوان کرد و ادامه داد: مدیر مرغداری حتی الامکان در طول دوره پرورش ورود افراد متفرقه به مرغداری را ممنوع نماید و خودروهایی که خوراک یا نهاده  را به مرغداری حمل می کنند را پس از عبور از حوضچه ضدعفونی، آن را به واحد ورود داده و قبل از تخلیه نسبت به داشتن گواهی حمل بهداشتی - قرنطینه ای آن، اطمینان حاصل کنند.

وی اجرای برنامه واکسیناسیون را یکی از راهکارهای اساسی کاهش بیماری های ویروسی در واحدهای مرغداری، دانست و یادآور شد: واکسیناسیون به صورت تزریقی برعلیه نیوکاسل، نه تنها امکان ابتلا به این بیماری مهلک را از بین برده بلکه در صورت درگیری، تعداد تلفات نیز بسیار پایین خواهد بود.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان مریوان بیان کرد: کوره لاشه سوز یا چاه دفن تلفات، لازمه بسیار مفید و مهمی جهت جلوگیری از گسترش و پراکنده شدن عوامل بیماری زا بوده لذا مرغدار قبل از جوجه ریزی می بایست نسبت به تأمین و تجهیز آنها اقدام کند.

نوری گزارش هرگونه تلفات نامتعارف به اداره دامپزشکی را ضروری دانست و گفت: مرغدار می تواند با گزارش سریع هرگونه تلفات نامتعارف به شبکه دامپزشکی، باعث جلوگیری از اشاعه آلودگی در منطقه شود، اداره دامپزشکی علاوه بر نمونه گیری و ارسال به آزمایشگاه، اطلاع رسانی لازم را به سایر واحدها جهت تشدید اقدامات بهداشتی - قرنطینه ای انجام خواهد داد.

وی با اشاره به عقیم سازی کود پایان دوره، اظهار کرد: کود مرغی پایان دوره پرورش منبع و مخزن کاملی از انواع باکتری ها، ویروس ها، انگل ها و قارچ ها می باشد و چنانچه بدون عقیم سازی بارگیری و انتقال داده شود، عوامل بیماریزای آن از طریق جریان باد در کل منطقه پراکنده گشته و بدین سان اشاعه آلودگی را تشدید می بخشد. لذا مرغدار ملزم است پس از پایان دوره پرورش، کود را طبق شرایط اصولی و دستورالعمل های بهداشتی جمع آوری و عقیم نماید و پس از طی مدت تعیین شده آن را بارگیری و حمل کنند.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان مریوان افزود: مهمترین بخشی که مرغدار باید به آن توجه نماید، تهیه جوجه باکیفیت، خرید از مزرعه مرغ مادر مجاز و تحت نظارت سازمان دامپزشکی می باشد. جوجه های بی کیفیت و به اصطلاح ته سالنی از ایمنی مناسب برخوردار نبوده و با بروز کمترین استرسی، درگیر انواع بیماری های عفونی و غیرعفونی می شوند که درنهایت تلفات سنگین و تحمیل خسارت اقتصادی فراوان برای مرغدار و تولیدکننده را به همراه دارد.

نوری ادامه داد: اجرای توصیه های فوق الذکر در کنار مدیریت صحیح و سخت گیرانه مرغدار، تهدیدات صنعت پرورش طیور را به حداقل رسانده و راندمان و بهره وری تولید را افزایش می بخشد.

کد خبر 2762492

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha