ثبت نام قطعی ۵۶۱ داوطلب برای انتخابات مجلس

سرویس کرمانشاه _ رئیس ستاد انتخابات استان کرمانشاه از ثبت نام قطعی ۵۶۱ داوطلب انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان کرمانشاه خبر داد.

به گزارش کردپرس؛ علی شعبانی در نشست خبری امروز با اشاره به اتمام مهلت ثبت نام نهایی داوطلبان دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: این مهلت یک هفته‌ای که از ۲۷ مهرماه آغاز شده بود روز گذشته (سوم آبان ماه) به پایان رسید.

وی افزود: طی این مدت از مجموع ۱۰۶۸ نفر که در مرحله پیش ثبت نام موفق به دریافت کُد رهگیری شده بوند، ۵۶۱ نفر ثبت نام خود را قطعی کردند.

وی عنوان کرد: از این تعداد ۴۹۲ نفر مرد و ۶۹ نفر زن هستند

شعبانی با اشاره به افزایش تعداد ثبت نامی‌های این دوره نسبت به دوره های قبل انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: در دوره یازدهم ۴۱۳ نفر، در دوره دهم ۲۹۵ نفر و در دوره نهم ۱۶۳ نفر برای انتخابات ثبت نام کردند و این دوره با ثبت نام ۵۶۱ نفر بیشتری تعداد ثبت نامی ها را داشته ایم.

 رئیس ستاد انتخابات استان کرمانشاه در تشریح آمار ثبت نامی‌ها در شش حوزه انتخابیه استان گفت: در حوزه انتخابیه کرمانشاه ۲۸۹ نفر، در حوزه انتخابیه اسلام آبادغرب و دالاهو ۷۱ نفر، در حوزه انتخابیه سنقر و کلیایی ۴۵ نفر، در حوزه انتخابیه پاوه، روانسر، جوانرود و ثلاث باباجانی ۵۱ نفر، در حوزه انتخابیه کنگاور، صحنه و هرسین ۴۷ نفر و درحوزه انتخابیه قصرشیرین، گیلانغرب و سرپل ذهاب هم ۵۸ نفر ثبت نام خود را قطعی کرده اند.

شعبانی گفت: در مجموع با توجه به ثبت نام قطعی ۵۶۱ نفر، به ازای کسب هر کُرسی نمایندگی مجلس در استان، ۷۰ نفر به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت.

وی در تشریح وضعیت تحصیلات ثبت نامی های این دوره گفت: ۸۲ نفر از ثبت نامی ها دارای مدرک دکتری، ۴۳۴ نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد، ۱۳ نفر دارای تحصیلات حوزوی، ۳۱ نفر دارای مدرک کارشناسی و یک نفر دارای مدرک دیپلم است.

شعبانی خاطرنشان کرد: افراد با دارا بودن سابقه ایثارگری و یا نمایندگی مجلس، یک یا دو مقطع تحصیلی بالاتر دریافت خواهند کرد.

رئیس ستاد انتخابات استان کرمانشاه نکته قابل توجه در ثبت نامی های این دوره را حضور پررنگ جوانان عنوان و تصریح کرد: از مجموع ۵۶۱ ثبت نامی قطعی این دوره، ۲۶۶ نفر بین رده

سنی ۳۰ تا ۴۵ سال قرار دارند.

شعبانی در ادامه در تشریح ادامه روند فرآیند دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: به محض ثبت نام قطعی داوطلبان کار بررسی صلاحیت آنها توسط مراجع پنج گانه شامل اطلاعات، اطلاعات سپاه، دادستانی، فراجا و ثبت احوال آغاز می شود.

وی افزود: در مرحله پیش ثبت نام تنها مدارک هویتی و تحصیلی به عبارتی صلاحیت اسنادی افراد مورد بررسی قرار گرفت و در صورت تایید به افراد کُد رهگیری داده می شد که ۱۰۶۸ نفر موفق به دریافت این کُد شدند، اما در این مرحله صلاحیت افراد از ابعاد دیگر مورد بررسی قرار می گیرد.

وی افزود: مراجع پنج گانه ۱۰ رو فرصت دارند نتایج بررسی های خود را به هیات های اجرایی اعلام کنند و پس از آن هیات های اجرایی ۱۵ روز برای بررسی این نتایج و اعلام نظر خود در خصوص رد یا تایید صلاحیت ها فرصت دارند.

شعبانی گفت: با اتمام این مرحله کار تایید صلاحیت ها در هیات نظارت و شورای نگهبان آغاز می شود و در نهایت با فرصتی هم که برای شکایت داوطلبان وجود دارد، حدود نیمه دی ماه، اسامی نهایی داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی مشخص می شود.

رئیس ستاد انتخابات استان کرمانشاه در ادامه از برگزاری ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز یازدهم اسفندماه امسال خبر داد و افزود: ثبت نام داوطلبان این انتخابات هم از ۱۴ آبان ماه آغاز و تا ۲۰ آبان ماه ادامه دارد.

وی افزود: طی این مدت داوطلبان می توانند هر روز از ساعت هشت صبح تا ۱۸ بعداز ظهر به صورت حضوری به فرمانداری مرکز استان مراجعه کرده و ثبت نام خود را انجام دهند.

شعبانی گفت: داوطلبانی که خارج از استان هستند هم می توانند به وزارت کشور یا فرمانداری مرکز قم برای ثبت نام مراجعه کنند.

 

کد خبر 2762406

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha