توسعه ۱۴۰ هزار هکتاری بخش کشاورزی در حوضه دریاچه ارومیه

سرویس آذربایجان غربی- استاندار آذربایجان غربی اشاره به توسعه ۱۴۰ هزار هکتاری بخش کشاورزی در حوضه دریاچه ارومیه در طول دو دهه اخیر گفت: افزایش یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعبی مصرف آب در حوزه کشاورزی، تغییر الگوی کشت عملیاتی را در حوضه دریاچه ارومیه، بیش از پیش ضروری ساخته است.

به گزارش کردپرس، محمدصادق معتمدیان در یک گفت و گوی خبری با تاکید بر اهمیت همراهی مردم در احیای دریاچه ارومیه، افزود: ۹۰ درصد منابع آبی استان در بخش کشاورزی مصرف شده و ۵۷ درصد از این مقدار (حدود ۲ میلیارد مترمکعب به صورت سالانه)، صرف محصولاتی چون یونجه، سیب و چغندر می شود.

استاندار آذربایجان غربی به اجرای برنامه های نرم افزاری تغییر الگوی کشت در حوضه دریاچه ارومیه نیز اشاره کرده و اظهار داشت: به دنبال اقناع سازی افکار عمومی برای تغییر الگوی کشت با محصولات جایگزین هستیم تا در کنار کاهش مصرف آب، شاهد افزایش درآمد مردم منطقه باشیم.

معتمدیان همچنین با اشاره به برنامه های ۲۶ گانه احیای دریاچه ارومیه در حوزه های سخت افزاری و نرم افزاری، افزود: دولت سیزدهم در راستای اتمام پروژه های نیمه تمام سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه، گام های بلندی را برداشته و اخیراً شاهد بهره برداری از فاز اول انتقال آب کانی سیب و تکمیل تصفیه خانه ارومیه بودیم.

او در ادامه با بیان اینکه هر سه ماه یکبار از یک پروژه سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه بهره برداری خواهد شد، تصریح کرد: به زودی با تخصیص اعتبارات مورد نیاز، شاهد بهره برداری از پروژه هایی چون آبگیری سد سیلوه به سمت چپرآباد و انتقال آب از بادین آباد به کانی سیب خواهیم بود.

استاندار آذربایجان غربی از برنامه ریزی برای هدایت آب های سطحی، سدها و سیلاب ها به دریاچه ارومیه نیز خبر داده و افزود: ۴۲ هزار حلقه چاه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه وجود دارد که در کنار هوشمندسازی مصرف آب در منطقه، باید با چاه های غیرمجاز و برداشت های بی رویه مقابله شود.

تخصیص ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به حوزه مدیریت آب آذربایجان غربی

معتمدیان همچنین با اشاره به تخصیص ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به حوزه مدیریت آب آذربایجان غربی، اضافه کرد: تدابیر قابل توجهی درخصوص مدیریت کانون گردوغبار نمک در حوضه دریاچه ارومیه با اقداماتی چون ایجاد بادشکن و ... در حال انجام است.

استاندار احیای دریاچه ارومیه را از اولویت های دولت سیزدهم معرفی کرده و افزود: با اهتمام دولت و دستگاه های متولی، امسال شاهد احیای تالاب های اقماری حوضه دریاچه ارومیه بودیم.

مرز تمرچین امسال میزبان ۱۳۰ هزار زائر اربعین بود

استاندار آذربایجان غربی گفت: پارسال ۶۷ هزار زائر و امسال بیش از ۱۳۰ هزار زائر اربعین حسینی برای زیارت عتبات عالیات از مرز تمرچین تردد کردند.

او با اشاره به میزبانی شایسته و عاشقانه اهل سنت و اقلیت های دینی از زائران اربعین، افزود: ۹ هزار زائر عتبات عالیات از کشورهایی چون ترکیه، آذربایجان، گرجستان، روسیه و آلمان امسال وارد آذربایجان غربی شدند.

معتمدیان همچنین با اشاره به آماده سازی زیرساخت ها برای ارائه خدمات حداکثری به زائران اربعین، خاطرنشان کرد: میزبانی کم نظیر مردم و آب و هوای مطلوب منطقه، زمینه را برای افزایش حضور زائران عتبات عالیات در آذربایجان غربی فراهم کرد.

کد خبر 2760902

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha