رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه دوباره آغاز می‌شود

سرویس آذربایجان غربی- دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گفت: رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه به زودی آغاز می‌شود و لازم است دستگاه‌های متولی امر از جمله محیط زیست، سازمان آب منطقه ای و منابع طبیعی قرق مسیرهای رسیدن آب به دریاچه را به دقت انجام داده و پایش کنند.

به گزارش کردپرس، محمدصادق معتمدیان در کارگروه استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با تاکید برافزایش مراقبت‌ها و پایش‌ها در این زمینه افزود: از هر اقدام عملیاتی و مرتبط با احیای دریاچه ارومیه حمایت و استقبال می‌شود.

او با اشاره به اینکه تردد برخی خودروها بر سطح نمکی دریاچه ممنوع است، اظهار کرد: لازم است که در زمینه تردد خوردوها در محدوده دریاچه ارومیه تدابیر لازم به کار گرفته شود تا آسیبی به سطح نمکی آن نرسد.

معتمدیان اجرایی کردن سیاست و برنامه‌های اجرایی ۲۶ گانه مصوبات کارگروه احیای دریاچه ارومیه را از برنامه‌های مهم احیای دریاچه عنوان کرد و ادامه داد: تغییر الگوی کشت، کاهش مصرف آب در اراضی، مکانیزه کردن آبیاری، توسعه کشت گلخانه‌ای از جمله مواردی است که باید در این خصوص تمهید شود.

گفتنی است؛ تجربه انتقال آب به دریاچه ارومیه از سال های قبل تا کنون آزموده شده و چندان هم موفقیت آمیز نبوده است؛ کما اینکه سال گذشته علیرغم انتقال آب از سدهای حوضه آبریز دریاچه و تونل انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه، تابستان امسال کل آب انتقال یافته تبخیر شد و تنها شوره زاری از نمک باقی ماند.

کد خبر 2760903

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha