قادرزاده: تورم نرخ بیکاری را کاهش می دهد

معاون امور اقتصادی استاندار کردستان گفت: بیشتر سرمایه گذاری ها در کردستان خرد است در حالیکه این استان نیاز به سرمایه گذاری های کلان و کار بیشتر در این حوزه دارد.

به گزارش کرد پرس، حامد قادرزاده در جلسه بررسی نرخ بیکاری سال ۱۴۰۱ کردستان، گفت: یک سری نکات کلی وجود دارد که همه باید به یک دانش هم افزا در مورد آن برسیم وقتی صحبت از توسعه است نمی توان تورم نداشت چرا که تورم جز لاینفک توسعه است.

وی اظهار کرد: وقتی تورم وجود داشته باشد بیکاری واقعی در کوتاه مدت کاهش پیدا می کند نمی توان در یک استان هم نرخ تورم بالا و هم بالاترین نرخ بیکاری داشته باشد، چون ارتباط این دو برعکس است.

معاون امور اقتصادی استاندار کردستان افزود: به ازای هر ۲.۵ درصد تورم یک درصد اشتغال افزایش پیدا می کند چرا که در سیستم اقتصادی واحدهایی وجود دارند که به دلیل هزینه های بالای مواد اولیه علیرغم ضرر مجبور هستند به تولید ادامه دهند چرا که عدم تولید بار زیان آور بیشتری برای آنها دارد.

قادرزاده ادامه داد: در یک سیستم سنتی و گذار، اشتغال رسمی که مد نظر جامعه آماری و مستنداتی است که در جامعه می خواهد ثبت شود، نیست.

وی یادآور شد: طی یک دهه اخیر یک نوع بیمه خاصی به جامعه پایین اجتماع معرفی شده و در واقع این بیمه رسمی را تحت سلطه خود گرفته است.

معاون امور اقتصادی استاندار کردستان با بیان اینکه خیلی ها در جامعه کارگری و مشاغل آزاد امروز بیمه کارگری و یا بیمه تامین اجتماعی ندارند و به این بیمه عمر روی آورده اند، بیان کرد: این موضوع باید در قالب یک کار پژوهشی مورد بررسی قرار گیرد.

قادرزاده با بیان اینکه اینکه افزایش بها و نرخ بیمه موجب شده که جامعه شاغلین در اصناف مختلف به بیمه عمر گرایش بیشتری داشته باشند، گفت: ما در فرایند توسعه به ویژه در استان کردستان بیش از سایر نقاط کشور نیاز به اطلاع رسانی جامع و دقیق داریم.

وی اظهار کرد: اطلاع رسانی در حوزه توسعه در کردستان باید دقیق و دارای دفاع باشد حمایت های بخش دولتی موجب نوزاد ماندن اقتصاد می شود.

معاون امور اقتصادی استاندار کردستان با تاکید براینکه حمایت های دولتی از توسعه اگر با درایت انجام نگیرد عقب افتادگی را بیشتر می کند، افزود: امروز در درآمد ناخالص استان نمی توانیم عوامل خارج از استان که در استان سرمایه گذاری و درآمدزایی می کنند نادیده بگیریم.

قادرزاده با بیان اینکه اگر در استان کردستان تورم بالاتر از استانی مانند قزوین و همدان نباشد تعجب آور است، ادامه داد: استان کردستان سرمایه گذاران کلانی مانند سایر استان ها ندارد و این موضوع نرخ تورم را افزایش می دهد.

وی یادآور شد: بیشتر سرمایه گذاری ها در کردستان خرد است در حالیکه این استان نیاز به سرمایه گذاری های کلان و کار بیشتر در این حوزه دارد.

کد خبر 2755158

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha