آغاز واکسیناسیون ۲.۲ میلیون راس نوبت سر دام علیه بیماری آبله و شاربن در کردستان

مدیرکل دامپزشکی کردستان گفت: طرح واکسیناسیون رایگان جمعیت دامی در استان علیه بیماری های آبله و شاربن در کردستان آغاز و تا نیمه اول اردیبهشت ادامه دارد.

به گزارش کرد پرس، مجتبی ورمقانی گفت: بیماری آبله و شاربن از بیماری های مهم و مشترک بین انسان و دام به شمار می رود که می تواند خسارات جبران ناپذیر اقتصادی و مخاطرات بهداشتی دامی ایجاد کند.

وی افزود: در مجموع افزون بر ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار راس نوبت سر دام علیه این ۲ بیماری در مرحله اول واکسینه می شود که ۸۰۰ هزار نوبت سر دام در ۳۴۰ روستای محروم استان توسط اکیپ های بخش دولتی و غیر دولتی انجام خواهد شد.

مدیرکل دامپزشکی کردستان اظهار کرد: این طرح با بهره گیری از ۸۰ واکسیناتور در قالب ۳۰ گروه عملیاتی انجام می شود که از امروز تا ۱۴ اردیبهشت ادامه دارد.

ورمقانی ادامه داد: در این مرحله عملیات واکسیناسیون شاربن در انواع دام شامل گاو، گوسفند، بز و تک سمیان و واکسیناسیون آبله در دام های سبک شامل گوسفند و بز انجام می شود.

وی یادآور شد: واکسیناسیون یکی از مهمترین اقدامات اجرایی برای تامین امنیت بهداشتی دام است و برای بیماری های استراتژیک واکسن به صورت رایگان و یا یارانه ای در اختیار دامداران استان قرار می گیرد.

کد خبر 2754143

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha