دیدار نمایندگان HDP از شنگال: در کنار شما ایستاده ایم

سرویس ترکیه - هیأتی متشکل از نمایندگان HDP در دیدار از شنگال اعلام کرد که در برابر تمامی حملات علیه مردم شنگال در کنار آنها خواهد بود و گزارشی از وضعیت مردم شنگال را در صحن علنی مجلس ارائه خواهد داد.

به گزارش کردپرس، هیأتی متشکل از نمایندگان حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) که پس از حملات حکومت ترکیه به شنگال سفر کرده بود، ضمن اعلام همبستگی کردهای ترکیه با مردم ایزدی شنگال اعلام کرد که گزارشی از این دیدار را در صحن عمومی مجلس ترکیه ارائه خواهد داد.

به نوشته مزوپوتامیا، در پی حملات اخیر حکومت ترکیه به شنگال، مخمور و دریک، هیأتی متشکل از فلکناز اوجا نماینده ایزدی HDP از باتمان، مراد چپنی نماینده ازمیر، هدی کایا نماینده استانبول، و حسن اوزکونش نماینده شرناخ، به شنگال سفر کردند. هیأت HDP با بسیاری از نهادها در شنگال دیدار کرد. این هیأت روز گذشته با اعضای حزب آزادی و دموکراسی ایزدی (PADÊ) در سینونه دیدار کرد. اعضای HDP مورد استقبال عمر صالح و زهرا سلمان رؤسای مشترک PADÊ و دیگر اعضای این حزب قرار گرفتند. اعضای HDP پس از برگزاری نشست با اعضای PADÊ در مقابل ساختمان مجلس مردمی خانه سور که در 11 دسامبر 2021 توسط جنگنده های ترکیه بمباران شده بود، کنفرانس مطبوعاتی برگزار کردند.

فلکناز اوجا نماینده ایزدی HDP از باتمان، با اشاره به غنای فرهنگی، تاریخ و مقاومت تاریخی شنگال گفت: «ای کاش کوه شنگال زبان داشت و می توانست درباره مقاومت مردم شنگال سخن بگوید. ما می دانیم که حملات علیه جامعه ایزدی از حد گذشته است. آنها می خواهند ایزدی ها را نابود کنند. اما همه بدانند که جامعه ایزدی هدف 74 قتل عام قرار گرفت اما تسلیم نشد. حتی اگر فقط یک ایزدی باقی بماند، باز هم از ایزیدخان دفاع خواهد کرد. ما گزارشی از دیدار و مشاهدات خود در شنگال را با تمام مردم و در مجلس ترکیه در میان خواهیم گذاشت.»

حسن اوزگونش نماینده HDP از شرناخ، با بیان اهداف این سفر گفت: «ما به شنگال آمده ایم تا از نزدیک در جریان مشکلات و مصائب مردم ایزدی قرار بگیریم.»

اوزگونش حملات حکومت ترکیه علیه شنگال را محکوم کرد و گفت: «حمایت خود را از مردم ایزدی اعلام می کنیم. ما در برابر کشتار و بی رحمی در کنار ایزدی ها به عنوان بخشی از مردم خود خواهیم ایستاد. ما در برابر هر حمله ای که علیه مردم ایزدی صورت بگیرد، خواهیم ایستاد. ما تا آخر پای احقاق حقوق مردم ایزدی ایستاده ایم.»

مراد چپنی نماینده ترک تبار HDP در ابتدای سخنان خود اعلام کرد که به عنوان یک سوسیالیست ترک به شنگال آمده است تا حقیقت را با چشمان خود ببیند. چپنی با بیان اینکه آنها به نمایندگی از مردم آزادی طلب ترکیه در شنگال هستند، گفت: «ما از طرف همه مردمی که خواهان آزادی و صلح هستند، در شنگال حضور داریم. مردم شنگال می خواهند با ایمان راسخ روی پای خود بایستند. ما واقعیت جامعه دموکراتیک را در شنگال دیدیم. ما تمام مشاهدات خود را در شنگال با مردم ترکیه در میان خواهیم گذاشت. سیاست‌های حکومت AKP در شنگال جنایت است.»

زهرا سلیمان رئیس PADÊ نیز با اشاره به حملات ترکیه به شنگال گفت: «اعضای HDP پس از دیدار از شنگال گزارشی از وضعیت مردم شنگال به مجلس ترکیه ارائه خواهد داد. ما می خواهیم تنها از فرهنگ و مردم خود محافظت کنیم. ما از هیأت HDP می خواهیم تا صدای ما را به همه مردم دنیا برساند و خطاب به همه مردم دنیا اعلام کند که ما تنها به دنبال محافظت از مردم و فرهنگ مان هستیم.»

کد خبر 27205

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha