۶ کانون قطعی بیماری آنگارا در کردستان شناسایی و معدوم شد

سرویس کردستان - مدیرکل دامپزشکی کردستان گفت: ۶ کانون قطعی بیماری نوظهور آنگارا (التهاب حاد ویروسی کبد در طیور) در مرغداری های استان شناسایی و به سرعت معدوم شد و در حال حاضر این بیماری تحت کنترل است.

به گزارش کرد پرس، مجتبی ورمقانی گفت: بیماری آنگارا یک بیماری نوظهور در کشور است که در صورت شیوع، آمار بالایی از ابتلا و تلفات داشته و به سرعت منتشر می شود.

وی با بیان اینکه این بیماری در جوجه های گوشتی 3 تا 5 هفته بروز پیدا می کند، افزود: این بیماری واکسن و درمان خاصی ندارد و تنها باید مرغداران اصول امنیت زیستی از جمله خودداری از تهیه جوجه از منابع نامطمئن، عدم جوجه ریزی اضافه بر ظرفیت سالن ها، واکسیناسیون مرغ مادر، رعایت دقیق ضوابط امنیت زیستی و کنترل ترددها، ممنوعیت زنده فروشی مرغ در پایان دوره، جلوگیری از ورود پرندگان آزاد پرواز به سالن و گزارش سریع موارد مشکوک در تلفات به منظور پیشگیری از وقوع بیماری به شبکه های دامپزشکی را حتما و با دقت رعایت کنند.

مدیرکل دامپزشکی کردستان با بیان اینکه این بیماری و ویروس نسبت به شرایط محیطی مقاوم است، اظهار کرد: در صورت نادیده گرفتن اصول بهداشتی و قرنطینگی، تلفات بالایی را به همراه دارد.

ورمقانی ادامه داد: این ویروس نسبت به شرایط محیطی مقاوم بوده و قابلیت ماندگاری برای دوره‌های بعدی جوجه ریزی را نیز دارد و چون درمان موثری برای این بیماری وجود ندارد لذا رعایت اصول بهداشتی و امنیت زیستی از اهمیت فراوانی برخوردار است.

وی یاآور شد: این بیماری مختص طیور است و نگرانی از حوزه بهداشت عمومی و انتقال آن به انسان وجود ندارد.

کد خبر 26245

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha