حذف یا به حاشیه راندن اتحادیە میهنی به تجزیه اقلیم کردستان منجر می شود

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یک عضو ارشد اتحادیه میهنی کردستان و از سران این حزب هشدار داد که در صورت حذف یا به حاشیه راندن اتحادیه میهنی، اقلیم کردستان تجزیه خواهد شد.

بە گزارش کردپرس بە نقل از پایگاە خبری میدل ایست نیوز: اتحادیه میهنی کردستان نسبت به هرگونه اقدام برای حذف یا به حاشیه راندن این حزب هشدار داد و گفت این اقدام به تجزیه اقلیم کردستان منجر می شود.
«غیاث سورچی»، از سران اتحادیه میهنی کردستان در برنامه تلویزیونی «غیر معلن» که شب گذشته از شبکه ماهواره ای الفرات گفت: پس از درگذشت جلال طالبانی، فراکسیون های کرد به ویژه ائتلاف به چند دسته تقسیم شدند. منافع مشترکی بین اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان وجود دارد اما از سال 2018 شاهد اختلاف بین دو حزب هستیم.
وی افزود: وضعیت مدیریت دو حزب در اقلیم کردستان در اربیل، دهوک، سلیمانیه و حلبچه قابل مشاهده است و هرگونه تفرقه و اختلاف بین دو حزب تاثیر و بازتاب منفی بر اقلیم کردستان از لحاظ امنیتی، سیاسی و اقتصادی خواهد داشت و این اختلاف به نیروهای پیشمرگه نیز کشیده خواهد شد.
سورچی در ادامه تصریح کرد: هرگونه اقدامی برای حذف یا به حاشیه راندن اتحادیه میهنی کردستان به تجزیه و تقسیم اقلیم کردستان منجر خواهد شد.
این عضو اتحادیه میهنی کردستان به اطلاعات کافی از تحرکات همه احزاب کرد و رفتن بافل طالبانی به بغداد به همراه هیئتی برای رایزنی با سایر نیروهای سیاسی و مستقل اشاره کرد و توضیح داد که مذاکرات با نیروهای سیاسی درخصوص رای دادن به برهم صالح برای ریاست جمهوری عراق از امروز آغاز می شود و دیدار با مقتدی صدر، رهبر جریان صدر بخشی از مذاکرات با نیروهای سیاسی نیست.
سورچی تاکید کرد که روابط اتحادیه میهنی کردستان با حزب دموکرات کردستان به بن بست رسیده و حزب دموکرات حق خود که نائب رئیس اول پارلمان در سال 2018 و دو وزارتخانه حاکمیتی است را گرفته و همچنان این حق را دارد.
وی اشاره کرد که توافق استراتژیکی بین دو حزب وجود دارد و تاکنون پابرجاست و بیان کرد که منصب ریاست جمهوری حق اتحادیه میهنی است و این حزب به دلیل واکنش به حزب دموکرات و در مخالف با سلب اراده از اتحادیه میهنی، بر نامزدی برهم صالح برای ریاست جمهوری اصرار دارد.
سورچی درباره قضیه کرکوک نیز گفت که در حال حاضر این مساله بین دو حزب مطرح نشده است و دو حزب وقت دارند تفاهم کنند تا بتوانند نقش واحد و حرفی برای گفتن در مجلس داشته باشند.

کد خبر 26240

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha