بازداشت روزنامه نگار مشهور به اتهام توهین به اردوغان

سرویس ترکیه - صدف کاباش روزنامه نگار و تحلیل گر سیاسی به اتهام توهین به شخص اردوغان بازداشت و با حکم سریع دادگاه روانه زندان شد.

به گزارش کردپرس، دکتر صدف کاباش روزنامه نگار و تحلیل گر سیاسی پر سابقه ترکیه به دلیل استفاده از یک ضرب المثل در برنامه زنده تلویزیونی درباره کاخ ریاست جمهوری، به اتهام توهین به شخص رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، از سوی پلیس بازداشت و با حکم دادگاه روانه زندان شد.

کاباش با شرکت در برنامه تحلیلی خبری شبکه TELE1 نزدیک به اپوزیسیون ترکیه، در تحلیل موضوع انتخابات آینده، با اشاره به این که اردوغان به هر طریقی سعی در حفظ قدرت خواهد کرد، گفت: «فکر نکنید که اردوغان فردا انتخابات را ببازد و بیاید این حکومت را دو دستی تقدیم برنده اپوزیسیون کند. او هرگز کنار نخواهد کشید.»

او در تحلیل دشمنی اخیر اردوغان با اکرم امام اوغلو شهردار استانبول گفت: «استانبول یک منبع مالی بزرگ است که حکومت آن را در انتخابات قبلی از دست داده است. اکنون هر احتمالی ممکن است. احتمال دارد که آنها امام اوغلو را به اتهام همکاری با تروریست ها برکنار کرده و شهردار منصوب خودشان را بر سر کار بگذارند. خزانه ترکیه اکنون خالی است. آنها این پول را برای انتخابات آتی لازم دارند.»

کاباش با اشاره به انتخابات گذشته شهرداری ها افزود: «متأسفانه ما در کشوری زندگی می کنیم که دیگر خبری از دموکراسی در آن نیست. از حکومتی که انتخابات شهرداری استانبول را به دلیل باخت خود ابطال کرد می شود انتظار هر توطئه ای را داشت. سلیمان سویلو وزیر کشور که یک روز پیش گفته است به همت ما در ترکیه تنها 150 تروریست باقی مانده است، امروز ادعا می کند که در شهرداری استانبول 500 تروریست PKK وجود دارد. خودشان هم می دانند که چنین چیزی حقیقت ندارد اما اینها زمینه سازی برای برکناری امام اوغلو است.»

او با اشاره به یک ضرب المثل چرکسی گفت: «اگر گاو به کاخ برود پادشاه نخواهد شد، اما کاخ را تبدیل به طویله خواهد کرد.»

صدف کاباش به بهانه استفاده از جمله ای که در آن رئیس جمهور به "حیوان" تشبیه شده است، بازداشت شد. پلیس با حمله شبانه به خانه او در ساعت 2 بامداد او را با دستبند بازداشت کرده و با خود برد. بازداشت این روزنامه نگار واکنش های بسیاری را در رسانه های داخلی ترکیه همچنین رسانه های خارجی بر انگیخت.

کد خبر 25990

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha