ادامه مخالفت ها در آمریکا با فروش جنگنده اف 16 به ترکیه

سرویس جهان- روزنامه وال استریت ژورنال فروش جنگنده اف 16 آمریکا به ترکیه را فرصتی برای آب شدن یخ روابط میان دو کشور عنوان کرد اما از ادامه مخالفت ها در میان اعضای کنگره و سنا با فروش آن به آنکارا خبر داده است.

به گزارش کردپرس، ترکیه سال گذشته درخواستی را به دولت بایدن برای خرید حدود 80 فروند جنگنده اف 16 ارائه کرد اما دولت بایدن تاکنون پاسخ مشخصی به این درخواست نداده است. سال گذشته جمعی از نمایندگان کنگره در نامه ای به آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، مخالفت خود را با فروش جنگنده اف 16 به ترکیه، به دلیل خرید سیستم موشکی اس 400 روسیه از سوی آنکارا اعلام کردند.

به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، روال معمول این است که دولت آمریکا باید کنگره را در جریان چنین درخواستی قرار دهد اما این اقدام تا این لحظه صورت نگرفته است. این روزنامه به نقل از منابعی، با توجه به وجود مخالفت های جدی با فروش تجهیزات پیشرفته به ترکیه در میان کنگره و سنا، نهایی شدن درخواست ترکیه و تحویل این جنگنده ها را بعید دانسته است.

اما مقامات ترکیه گفته اند موافقت آمریکا با فروش جنگنده اف 16 به ترکیه می تواند تاثیر زیادی در بهبود روابط میان این دو کشور داشته باشد. با این حال ممکن است این مسئله رابطه خوب کنونی میان ترکیه و روسیه را تحت تاثیر قرار دهد.

وال استریت ژورنال علت اصلی مخالفتها با فروش اف 16 به ترکیه را اقدام این کشور به خرید سیستم دفاع موشکی اس 400 از روسیه عنوان کرده است.

تحلیلگران ترکیه و آمریکا هشدار داده اند عدم فروش اف 16 به ترکیه می تواند آنکارا را هر چه بیشتر به مسکو نزدیک تر کند.

این روزنامه گرینه های دیگر برای ترکیه را در صورت عدم موفقیت در دریافت اف 16 آمریکا مطرح کرده است. به نوشته وال استریت ژورنال، تحریم انگلیس علیه ترکیه به دلیل حمله آنکارا به سوریه مانع جدی برای خرید جنگنده های یوروفایتر تایفون خواهد بود و فرانسه نیز با توجه به فروش جنگنده های رافال به یونان ، به عنوان رقبای ترکیه امکان فروش این جنگنده ها به آنکارا دور از انتظار است. بنابراین به گفته تحلیلگران، تنها گزینه ترکیه برای نوسازی ناوگان هوایی خود خرید جنگنده های سوخو 35 و سوخو 57 از روسیه خواهد بود که به معنی دور ترشدن هرچه بیشتر ترکیه از غرب و ناتو خواهد بود.

ترکیه قبلا هم از برنامه خرید و تولید جنگنده پیشرفته اف 35 آمریکا، در واکنش به خرید اس 400 از سوی آنکارا کنار گذاشته شده بود و این کشور با وجود پرداخت بخشی از پول، نتوانست اف 35 های آمریکا را در اختیار بگیرد.

کد خبر 25968

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha