«تخت سلیمان» تکاب و «قره‌کلیسا» چالدران پذیرای بیشترین گردشگر

سرویس آذربایجان غربی- مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی گفت: امسال در سطح استان بیشترین تعداد بازدید مربوط به تخت سلیمان تکاب و قره‌کلیسا چالدران بوده که دو اثر ثبت جهانی استان محسوب می‌شوند.

جلیل جباری، با اعلام این مطلب به کردپرس اظهار کرد: در 9 ماهه امسال 98 هزار و 562 نفر از موزه‌ها و اماکن تاریخی استان بازدید کرده‌اند.

او اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری این رقم با افزایش 18 هزار نفری به 116 هزار و 562 نفر برسد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی افزود: در سطح استان بیشترین تعداد بازدید مربوط به تخت سلیمان تکاب و قره‌کلیسا چالدران بوده که دو اثر ثبت جهانی استان محسوب می‌شوند.

او ادامه داد: همچنین امسال یک میلیون و 87 هزار و 784 نفر از مراکز گردشگری استان بازدید داشته‌اند که پیش‌بینی می‌شود در سه ماه پایانی سال نیز 150 هزار نفر از مراکز تفریحی و گردشگری استان بازدید داشته باشند.

گفتنی است؛ طبیعت سرسبز و آثار تاریخی آذربایجان غربی، این استان را به یکی از بهترین انتخاب‌ها برای گشت‌وگذار تبدیل کرده است. در اين استان بيش از يك هزار و 200 اثر تاريخي و باستاني، شناسايي شده و حفاظت شده وجود دارد كه قدمت برخي از آنها به هزاره‌ها و سده‌هاي قبل از ميلاد مي‌رسد. از مجموعه آثار تاريخي و باستاني موجود در مناطق مختلف آذربايجان غربي نيز بيش از 350 اثر در فهرست آثار ملي كشور ثبت شده‌اند.

مجموعه باستاني تخت سليمان يكي از آثار ارزشمند آذربايجان غربي است كه در نزديكي تكاب واقع شده و در آن بقاياي استقرار و فعاليت انسان از هزاره اول قبل از ميلاد تا قرن يازدهم هجري به چشم مي‌خورد. اين اثر ارزشمند به دليل ويژگي‌هاي خاصش اخيرا به عنوان چهارمين محوطه باستاني منحصر به‌فرد در فهرست ميراث جهاني يونسكو نيز به ثبت رسيده است

قره‌كليسا يا كليساي طاطائوس مقدس نیز از قديمي‌ترين كليساهاي كشور و جهان در شمال شرقي دشت چالدران و در كنار روستاي كليسا كندي قرار دارد و تاريخ ساخت آن به اوايل دوره مسيحيت باز مي‌گردد .اين كليسا روي آرامگاه طاطائوس مقدس از مبشرين دين مسيحيت ساخته شده و بنا به اهميت و جايگاه مذهبي آن، مردادماه هر سال زائرين مسيحي از سراسر جهان آيين خاص مذهبي باداراك را در اين كليسا برگزار مي‌كنند.

کد خبر 25102

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha