کمبود آب تخصیصی برای کشت پاییزه در آذربایجان غربی

سرویس آذربایجان غربی- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی با اشاره به مشکل کمبود آب تخصیصی برای کشت پاییزه، گفت: کمبود آب برای تخصیص به بخش کشاورزی در پایاب سدهای حسنلو، بوکان، مهاباد، زولا سلماس و شهرچای ارومیه هم وجود دارد ولی شدت کمبود آب این بخش در سد حسنلو به مراتب بیشتر است.

به گزارش کردپرس، یاسر رهبردین، در جلسه مدیران صنعت آب و برق در آذربایجان‌غربی افزود: برای حل مشکل آب کشاورزی از سازمان جهاد کشاورزی درخواست داریم با تمام انرژی وارد عمل شود و شرکت آب منطقه‌ای نیز به این اصل اعتقاد دارد که برای بهبود شرایط، باید بعد دو یا سه سال تغییر الگوی کشت انجام شود.

او ادامه داد: باتوجه به اینکه سد حسنلو که تامین کننده ۱۱۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی است و از اواخر آذر ماه آبگیری می‌شود، با تشکیل جلسه و هماهنگی بین دستگاه‌های ذی‌ربط مشکلات و مسائل را بررسی می‌کنیم تا با برنامه‌ریزی دقیق بتوانیم آبگیری را انجام دهیم.

رهبردین بیان کرد: در بحث گردشگری با توجه به اینکه در سد حسنلو تامین آب شرب نداریم و فقط هدف تامین آب کشاورزی و صنعت است پتانسیل بالایی وجود دارد و امیدواریم برنامه‌ مدونی در بحث گردشگری داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذبایجان‌غربی افزود: در بحث تامین آب بخش صنعتی نیز در سد حسنلو مشکلی برای تامین آب نداریم و در زمینه صنعت و اشتغال‌زایی در منطقه اعم از دامداری، مرغداری و ... شرکت آب منطقه‌ای در بحث تامین آب در خدمت مردم منطقه است.

او بیان اینکه توسعه کشت گلخانه‌ای برای کاهش مصرف آب مهم است، تصریح کرد: در شهرک کشاورزی منطقه نقده و محمدیار اقدامات خوبی در حال انجام است که امیدواریم با نظارت دستگاه‌های ذی‌‌ربط شاهد خروجی بهتری در این زمینه باشیم و همچنین سازمان جهاد کشاورزی در بحث واگذاری زمین‌های کشاورزی مساعدت بیشتری با مردم منطقه داشته باشد.

رهبردین در خصوص اقدامات اجرایی در سد چپرآباد برای تامین آب شرب، نیز گفت: امیدوارم با تخصیص بودجه ۱۰۰ میلیارد تومانی تا پایان امسال بتوانیم در تامین آب شرب برای مناطق نقده، نالوس و اشنویه موفق باشیم و همچنین بتوانیم آبرسانی یک هزار و ۱۰۰ هکتار از اراضی پایاب اشنویه و ۴۵ میلیون مترمکعب انتقال بین حوضه‌ای داشته و در انتقال آب سد سیلوه به دریاچه حرکت مثبتی داشته باشیم

کد خبر 22024

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha