وزارت امور داخلی اقلیم کردستان: نیروهای عراقی در شنگال در مقابل پ.ک.ک ناتوان هستند

سرویس عراق و اقلیم کردستان – وزارت امور داخلی اقلیم کردستان از دولت فدرال عراق و جامعه جهانی خواست به مسئولیت هایشان در زمینه پیگیری اجرای توافق شنگال بین اربیل و بغداد با هدف عادی سازی اوضاع این شهر عمل کنند. این وزارتخانه همچنین تأکید کرد حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و گروههای مسلح به طور گسترده تری جایگاهشان را در این منطقه و در مقابل دیدگان دستگاههای امنیتی عراقی مستحکم کرده اند.

به گزارش کرد پرس به نقل از شفق نیوز، این وزارتخانه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: یک سال از امضا و اعلام توافق عادی سازی اوضاع در شنگال گذشت؛ توافقی که پس از نشست ها، توافق و تفاهم مشترک بین دولت اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق و تحت نظارت فرستاده ویژه سازمان ملل در بغداد به دست آمد.

وزارت امور داخلی اقلیم کردستان تصریح کرد: دولت اقلیم کردستان برای حفظ مصلحت عمومی با هدف دستیابی به این توافق برای عادی سازی اوضا شنگال و فراهم شدن شرایط مناسب برای بازگشت برادران و خواهران ایزدی به زادگاههایشان و از سرگیری زندگی عادی شان، از خود نرمش نشان داد. اما با وجود اینکه در جریان مذاکرات و همچنین امضای این توافق تأکید کردیم که منطقه شنگال پس از حوادث 16 اکتبر تحت کنترل حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و شماری از گروههای مسلح وابسته به سازمان بدر قرار دارد و آنها مانع اجرای قانون برای بازگشت آوارگان و مدیریت این شهر به روش قانونی بودند، پس از گذشت یک سال از امضای این توافق، مشاهده می کنیم که منطقه به طور گسترده تری به کنترل این گروههای مسلح درآمده است و نیروهای امنیتی و نظامی دولت مرکزی در مقابل آنها، اختیاری ندارند.

در این بیانیه همچنین آمده است: در روزهای اخیر، گروههای وابسته به پ.ک.ک در مقابل دیدگان نیروهای امنیتی و نظامی عراقی از ورود نامزدهای انتخابات مجلس عراق به شنگال با هدف اجرای حق قانونی شان در زمینه تبلیغات انتخاباتی جلوگیری و همه قوانین داخلی و بین المللی و همچنین آزادی سیاسی و حاکمیت قانون را نقض کردند.

بیانیه وزارت امور داخلی اقلیم کردستان، همچنین خاطرنشان می کند: یک سال پس از امضای توافق شنگال، هیچ گونه گام عملی در این زمینه برداشته نشده است و گروههای وابسته به پ.ک.ک در مقابل سکوت دستگاههای امنیتی و نظامی عراق، روز به روز بر تقویت حضورشان در منطقه می افزایند.

این بیانیه خطاب به افکار عمومی داخلی و بین المللی اعلام می کند: فرصت اجرای توافق شنگال، برای همیشه فراهم نخواهد بود و هدر دادن زمان به نفع هیچ جریانی نیست. همچنین عدم اجرای این توافق بیش از هرکسی به زیان شهروندان منطقه و حاکمیت قانون در عراق خواهد بود.

وزارت امور داخلی اقلیم کردستان همچنین از دولت مرکزی عراق خواسته است ضمن عمل به مسئولیت هایش، توافق شنگال را اجرا نماید. همچنین از سازمان ملل و جامعه جهانی خواسته است به پیگیری اجرای این توافق ادامه دهند. زیرا تضمین حق بازگشت آوارگان شنگال و پایان دادن به وضعیت غیر طبیعی و تحمیل شده کنونی، مسئولیت جامعه جهانی و همه طرف هاست.

یادآور می شود دولت اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق در نهم اکتبر سال گذشته به توافقی برای عادی سازی اوضاع شنگال دست یافتند که براساس آن این شهر از نظر اداری، امنیتی و خدمات رسانی به صورت مشترک از سوی طرفین مدیریت خواهد شد.

تشکیلات تروریستی داعش در سال 2014 این شهر را به اشغال خود درآورد و اهالی آن را قتل عام کرد. اما نیروهای عراقی، سال بعد آن را بازپس گرفتند.

کد خبر 18648

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha