HDP نه درهایش را به روی ائتلاف بسته است و نه تشنه ائتلاف است

سرویس ترکیه - طیب تمل نایب رئیس HDP گفت که درهای حزبش به روی ائتلاف ها بسته نیست اما حزبش تشنه شرکت در ائتلاف ها هم نیست.

به گزارش کردپرس، در ادامه بحث ها بر سر مسئله کرد، طیب تمل نایب رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) گفت که حزبش نه درهایش را به روی ائتلاف ها بسته است و نه تشنه عضویت در آنها است.

تمل در گفتگو با روزنامه جمهوریت با بیان این که احزاب عدالت و توسعه (AKP) و حرکت ملی (MHP) برای ادامه سیستم "تک نفره" مجبورند تا با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور، به همین شکل راهشان را ادامه دهند، گفت:«ما هنوز نمی دانیم که در اپوزیسیون نامی وجود دارد که بتواند جلوی اردوغان بایستد یا نه. ما هم به اندازه ای که اطلاعات در فضای عمومی جامعه منتشر می شود از آن خبر داریم. قاعدتا حزب جمهوری خواه خلق (CHP) و حزب خوب خودشان برای خودشان قواعدی دارند و بر اساس آن در حال ارزیابی امور هستند. اما ما فردا نقطه نظراتمان درباره این موضوع را به اطلاع عموم خواهیم رسانید. اما همینقدر هم مشخصی شد که HDP نقش مهمی در فضای سیاسی کنونی ترکیه دارد.»

او درباره میزان آرای HDP گفت: «بر اساس تحقیقات و نظرسنجی های انجام شده، با وجود زندانی بودن 6 تن از رهبران حزب، باز هم آرای HDP بیش از 15 درصد است. هم ائتلاف جمهور و هم ائتلاف ملت به HDP نیاز دارند. بنابراین این HDP است که مسئولیت تعیین کننده ای را بر عهده دارد.»

تمل گفت: «در حال حاضر جدا از تمام مسائلی که ترکیه با آن رو به رو است، حکومتی بر سر کار است که همه ارزش های دموکراتیک جامعه را به کناری نهاده است. در زمانی که همه این ارزش ها مانند عدالت و شفافیت و دموکراسی وا نهاده شده اند، بازگشت به سیستم پارلمانی نیز چاره کار نخواهد بود. ما در سیستم ریاست جمهوری "مرگ" را دیدیم. این سیستم تک نفره به ما مرگ را نشان داد. در سیستم پارلمانی هم مشکلاتی مانند نبود عدالت، شفافیت، و دموکراسی وجود داشت. این مسائل در سیستم پارلمانی هم مسائل قابل حل نبودند. از این رو نباید "به مرگ بگیریم که به تب راضی شوند". بنابراین مسئله کرد البته که در پارلمان حل می شود. مسائل با دموکراتیزه شدن رژیم و تغییر آن حل می شوند. ترکیه ای که به مرزهای پیشین عقب نشینی کرده است نیز راه حلی برای مسائل نخواهد داشت. ما به عنوان HDP در روند رسیدن به انتخابات 2023 نه درهایمان به سوی ائتلاف ها بسته است و نه تشنه ائتلاف کردنیم. ما طرفدار دموکراسی، عدالت و شفافیت در سیاست هستیم.»

لازم به ذکر است، حزب دموکراتیک خلق ها از چندی پیش اعلام کرده است که فردا 27 سپتامبر، قرار است دیدگاهش درباره مسائل سیاسی روز ترکیه را به اطلاع عموم برساند. این حزب همچنین از مدتی پیش در حال تحقیق برای شرایط تغییر به سیستم پارلمانی، تقویت این سیستم و از میان برداشتن مشکلات قبلی آن است.

کد خبر 17915

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha