دریاچه ارومیه هر روز کوچکتر از دیروز!

سرویس آذربایجان غربی- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه گفت: حجم آب دریاچه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲ میلیارد و ۲۰ میلیون مترمکعب کاهش می یابد.

به گزارش کردپرس، یاسر رهبردین در جمع خبرنگاران افزود: تراز فعلی دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۶۶ متر است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۶۲ سانتی متری را نشان می دهد.

او با اشاره به کاهش ۱۵۴۶ کیلومتر مربعی وسعت دریاچه ادامه داد: در حال حاضر وسعت دریاچه ارومیه ۱۹۹۲ کیلومتر مربع است که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۳۵۳۸ کیلومتر مربع بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان با بیان اینکه در حال حاضر ۲میلیارد و ۷۶۰ میلیون مترمکعب حجم آب موجود در دریاچه ارومیه است، گفت: آمار مقایسه ای نشان می دهد حجم آب دریاچه نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۲ میلیارد و ۲۰ میلیون مترمکعبی آب دریاچه را نشان می دهد.

رهبردین تاکید کرد: احیای دریاچه ارومیه بخش عمده ای وابسته به نزولات آسمانی است. البته شرکت آب منطقه ای در طی سالهای گذشته اقدامات خوبی انجام داده است که می توان به لایروبی رودخانه های حوضه آبریز دریاچه ارومیه مانند: رودخانه زرینه رود، رودخانه سیمینه رود و اتصال این دو رود مهم به یکدیگر و انتقال به پیکره اصلی دریاچه ارومیه با احداث کانال به طول ٢٣ کیلومتر، لایروبی رودخانه های مهاباد، گدار، روضه، نازلو و باراندوز اشاره کرد.

او اضافه کرد: همچنین با سردهنه سازی های مطالعه شده در رودخانه های اصلی و بارش های دو سال اخیر ثمره این اقدامات به خوبی دیده می شد، اما امسال بدلیل بارش کم، ذخایر برف کم و دمای بالا کاهش ورود آب به دریاچه را شاهد بودیم/.

در کردپرس بیشتر بخوانید؛

15 هزار میلیارد تومان خرج شد، اما دریاچه ارومیه آب رفت!

نحوه هزینه کرد بودجه‌های میلیاردی در ستاد احیای دریاچه ارومیه پیگیری شود

طرح تحقیق و تفحص از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه کلید خورد

کد خبر 17551

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha