اردوغان سمبل تاریخی کردها را به عنوان سمبل آناتولی به سازمان ملل می برد

سرویس ترکیه - اردوغان سمبل باستانی کردهای اورفا را به عنوان سمبل آناتولی به سازمان ملل هدیه می دهد.

به گزارش کردپرس، قرار است رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه یک نسخه کپی شده از سمبل های باستانی کردهای اورفا را به عنوان سمبل آناتولی به سازمان ملل متحد هدیه دهد. این حرکت اردوغان باعث ایجاد خشم مردم کُرد در ترکیه شده است.

عمر چلیک سخنگوی حزب عدالت و توسعه (AKP) دیروز اعلام کرد که اردوغان در سفر به ایالات متحده آمریکا یک نسخه از ستون های ایستاده (Dikilitaş) منطقه باستانی گوبکلی تپه اورفا را به عنوان سمبل آناتولی به مجمع عمومی سازمان ملل متحد تقدیم خواهد کرد. چلیک در یک سخنرانی گفت که این اماکن تاریخی، آناتولی را به عنوان مهد تمدن بشری نشان خواهند داد و قرار است یک نسخه از ستون های ایستاده اورفا به عنوان سمبل آناتولی به طور دایم در باغ سازمان ملل به نمایش گذاشته شود.

بنا بر خبر MA عمر اوجالان نماینده حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در واکنش به این حرکت اردوغان گفت: «حکومت ترکیه می خواهد تاریخ مردم کرد را در گوبکلی تپه نابود کند. گوبکلی تپه متعلق به کردستان است نه آناتولی. نادیده گرفتن نقش کردها در این منطقه نشان دهنده تحریف تاریخ توسط حکومت ترکیه است.»

او ادامه داد: «پیشینیان کرد ما هزاران سال پیش در کرانه های فرات ساکن شدند. کشف تپه باستانی گوبکلی تپه افق های جدیدی را در تحقیقات تاریخ بشری گسترد. کردها نقش مهمی در ساخت این تپه باستانی دارند. همه باید این واقعیت را بپذیرند. حکومت می خواهد واقعیت های مربوط به کردها را نابود کرده و از بین ببرد. ما باید از گوبکلی تپه و تاریخ بشری محافظت کنیم.»

کد خبر 17459

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha