افتتاح سد «چپرآباد» اشنویه در دهه فجر/ اجرایی شدن ساخت سد «گرده بن» پیرانشهر

سرویس آذربایجان غربی- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با اشاره به افتتاح سد چپرآباد اشنویه در دهه فجر امسال گفت: سد چپرآباد در مرحله پایانی کار قرار دارد و مرحله آبگیری آن نیز به اتمام رسیده است. همچنین پروژه ساخت سد گرده بین پیرانشهر نیز در آینده ایی نزدیک اجرایی می شود.

به گزارش خبرنگار کردپرس، یاسر رهبردین، با تاکید بر مدیریت منابع آب استان افزود: علیرغم وجود خشکسالی، مشکل ذخایر آبی و تامین آب شرب وجود در استان ندارد.

او ضمن با اشاره به مشکلات قطعی آب در تابستان امسال نیز گفت: قطعی مکرر آب در تابستان جاری مربوط به قطعی برق بوده که با اعتبارات اختصاص یافته به شرکت آب و فاضلاب استان جهت تامین مخازن، سال آینده مشکل مربوط به قطعی آب نیز در سطح استان تا حد امکان رفع خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی ادامه داد: در آذربایجان غربی نزدیک به ٨.٣ میلیارد مترمکعب پتانسیل منابع آبی وجود دارد. از این پتانسیل نزدیک به ٤.٧ میلیارد مترمکعب تولید از آب سطحی حوزه جغرافیایی استان و نزدیک 1700 میلیارد مترمکعب ورودی از استانهای همجوار و کشور همسایه وجود دارد.

رهبر دین در ادامه به افتتاح سد چپرآباد اشنویه در دهه فجر امسال اشاره کرد و گفت: در حال حاضر از نظر اجرایی سد چپرآباد در مرحله پایانی کار قرار دارد و مرحله آبگیری آن نیز به اتمام رسیده است.

او افزود: این سد با توجه به اینکه در بحث انتقال آب به دریاچه ارومیه و در تامین آب شرب شهرستان های نالوس، اشنویه و نقده و همچنین تاثیر آن در تامین حق آبه اراضی یک هزار هکتاری دشت اشنویه در آینده نزدیک از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان در پایان از اجرایی شدن پروژه ساخت سد گرده بن پیرانشهر در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این سد در تامین آب کشاورزی شرب و صنعت منطقه نقش بسزایی خواهد داشت.

به گزارش کردپرس، عملیات اجرایی پروژه سد گرده‌بن پیرانشهر از سال ۹۰ آغاز شده اما هنوز به بهره‌برداری نرسیده است.

سد مخزنی در حال احداث «گرده‌ بن» پیرانشهر، یکی از سدهای نیمه‌تمام در جنوب استان آذربایجان‌غربی و دارای حجم مخزنی بیش از 110 میلیون مترمکعب است.

کد خبر 17245

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha