درخواست کمک مالی اردوغان از آمریکا برای مدیریت فرودگاه کابل

سرویس ترکیه - اردوغان از آمریکا خواست از جهت مالی و لجستیک و دیپلماتیک از حضور ترکیه در افغانستان حمایت کند.

به گزارش کردپرس، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، امروز در واکنش به مذاکرات طالبان با ایالات متحده آمریکا گفت که طالبان بهتر است این مذاکرات را با ترکیه انجام دهد. او همچنین برای مدیریت فرودگاه کابل شرط و شروط تعیین کرد و از آمریکا خواست تا حمایت لجستیک، دیپلماتیک، و مالی لازم را از ترکیه به عمل بیاورد.

اردوغان که همچنان در قبرس به سر می برد، نماز عید قربان را با همراهی ارسین تاتار رئیس جمهور قبرس شمالی خواند و سپس به پرسش های خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش روزنامه جمهوریت اردوغان در پاسخ پرسشی پیرامون افغانستان گفت: «باید این را بدانیم که در زندگی هیچ دوره بی دردسری وجود ندارد و نخواهد داشت. مهم این است که ما چه راه حل هایی برای این مشکلات پیدا می کنیم. این اولین بار نیست که قدرت های امپریالیستی چنین مشکلاتی در افغانستان ایجاد می کنند. پیشتر هم ما در افغانستان مشکلات زیادی داشتیم. مردم افغانستان با ذکاوت خود با قدرت های امپریالیستی جنگیدند و پیروز شدند.»

او در ادامه با اشاره به خروج نیروهای ناتو از افغانستان گفت: «اکنون سه قدرت وجود دارد: ناتو، آمریکا و ترکیه. آمریکا تصمیم به عقب نشینی گرفت اما ما 20 سال است که داریم فرودگاه کابل را مدیریت می کنیم و می خواهیم از این پس هم این کار را بکنیم. ما اکنون به این موضوع با دید مثبت نگاه می کنیم. اما ما برای این کار شروطی داریم. اول این که آمریکا باید در نقطه دیپلماسی در کنار ما باشد. دوم این که امکانات لجستیک خو را در اختیار ما قرار بدهد، و مورد آخر این که در اداره اینجا با مشکلات مالی مواجه خواهیم شد، آمریکا باید در این زمینه از ترکیه حمایت لازم را به عمل بیاورد. در صورت به انجام رسیدن این شروط ما به عنوان ترکیه، موضوع مدیریت فرودگاه کابل را مد نظر قرار خواهیم داد.»

لازم به ذکر است احزاب اپوزیسیون ترکیه مخالف ماندن این کشور در افغانستان هستند. کمال قلیچدار اوغلو رئیس حزب جمهوری خواه خلق (CHP) مدتی پیش خطاب به اردوغان گفته بود: «جایی که آمریکا نیروهایش را از آنجا بیرون کشیده است ما نباید مزدوری آمریکا را بکنیم.»

کد خبر 13778

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha