وعده افتتاح تونل انتقال آب زاب به تیر ماه موکول شد/ پاسکاری وعده ها ادامه دارد

سرویس آذربايجان غربی- در دهه فجر سال گذشته معاون رییس جمهور طی بازدید از پروژه تونل انتقال آب رودخانه زاب پیرانشهر به دریاچه ارومیه، اعلام کرد که طرح خرداد سال آینده افتتاح می شود. اما امروز معاون رئیس جمهور در بازدید دوباره خود بیان کرد گفت: بودجه ای جدید برای ادامه عملیات اجرایی این تونل اختصاص می یابد و امیدواریم تا پایان تیرماه به اتمام برسد.

به گزارش کردپرس، محمد باقر نوخت در بازدید از آخرین اقدامات احداث تونل انتقال آب رودخانه زاب پیرانشهر به دریاچه ارومیه، با مثبت ارزیابی کردن روند احداث افزود: افتتاح این پروژه و انتقال آب به دریاچه ارومیه در احیای دوباره این دریاچه بسیار مهم و اثرگذار است.

او گفت: با توجه به افزایش هزینه ها و استهلاک تجهیزات، ۴۵۰میلیارد تومان دیگر به این طرح تزریق خواهد شد و مجریان طرح نیز برای افتتاح طرح تا پایان تیر ماه امسال قول مساعد دادند.

معاون رئیس جمهور افزود: درحال حاضر از مجموع ۳۶ کیلومتر تونل انتقال آب نزدیک به ۸۰۰ متر(طول تونل) باقی مانده که به دلیل بالا بودن حجم زهکشی پیشرفت کار در این مسیر باقی مانده با روند منطقی به پیش می رود.

نوبخت گفت: پروژه انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه یکی از ابرپروژه های مهم در این بخش است که ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب در سال از پشت این سد به دریاچه ارومیه روانه می سازد.

او تاکید کرد: ظاهر شدن برخی موانع و مشکلات فیزیکی از جمله آبرفتی شدن مسیر و سختی شرایط کار پروژه را کمی به تاخیر انداخت ولی با این شرایط سخت، عوامل احداث و حفر این تونل توانسته اند بخش اعظم یعنی ۵۲۰متر در طول چهار ماه پیش بروند.

به گزارش کردپرس، پروژه عظیم انتقال آب از رودخانه زاب به دریاچه ارومیه که بیش از 3 هزار میلیارد تومان هزینه برای احداث آن شده است و بنا به گفته مسئولان استانی اگر با هزینه های امروز محاسبه گردد 12 هزار میلیارد تومان دولت برای این پروژه اعتبار تخصیص داده است تا کنون بارها وعده افتتاح آن اعلام شده و هر بار هم به آینده ایی دورتر موکول شده است.

وعده افتتاح پروژه تونل انتقال آب از رودخانه زاب به دریاچه ارومیه به عنوان شاخص ترین پروژه احیای دریاچه ارومیه، از بهار سال 99 شروع و سپس به دی ماه و بهمن ماه همان سال موکول شد.

در نهایت مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه از احتمال افتتاح آن در اواخر سال خبر داد. اما این وعده هم محقق نشد و در دهه فجر سال گذشته معاون رییس جمهور طی بازدید از این پروژه اعلام کرد که طرح خرداد سال آینده افتتاح می شود. اما اکنون افتتاح پروژه مجددا به تیر ماه موکول شده است.

کد خبر 11317

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha