٥٠  بنای تاریخی آذربایجان‌غربی نیازمند مرمت اضطراری هستند

سرویس آذربایجان غربی- مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی گفت: در سطح استان 50 بنای تاریخی نیازمند مرمت اضطراری هستند که عملیات مرمتی آنها هر چه سریع‌تر باید آغاز شود.

به ‌گزارش کردپرس، جلیل جباری، در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در سطح استان از بین یک هزار و 700 اثر ملی ثبت ملی شده، حدود 227 اثر به صورت بنای تاریخی مانند کاوانسرا، مسجد، قلعه و پل هستند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی افزود: در چهار سال گذشته از این تعداد 107 بنا مورد مرمت قرار گرفته و مابقی تاکنون مورد مرمت قرار نگرفته است که از میان آنها هم 50 مرمت نیازمند مرمت اضطراری است.

او با اشاره به اسامی تعدادی از این بناها خاطرنشان کرد: قلعه زنبیل، قلعه باری، مسجد وکیل‌باشی ارومیه، کاروانسرای دره‌خان خوی، قلعه‌جوق ماکو، کلیساهای تاریخی سلماس، قلعه سردار بوکان، ساختمان قدیمی گمرک چالدران و ... از جمله این بناهای نیازمند مرمت اضطراری هستند.

جباری گفت: تاکنون مطالعات لازم برای مرمت و آسیب‌شناسی این بناها نیز انجام شده که نیازمند تخصیص اعتبار برای آغاز عملیات مرمتی هستیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی تصریح کرد: آذربایجان‌غربی به دلیل داشتن آثار ثبت ملی شده متعدد نیازمند توجه ویژه‌ای به موضوع حفاظت و نگهداری از آنها است که تعدادی از این بناها هم در طول زمان به دلایلی از جمله فرسایش، شرایط آب و هوایی و ... تخریب شده و نیاز به مرمت دارند.

او اظهار کرد: طبق برآوردها سالانه حدود 100 تا 150 میلیارد ریال اعتبار برای مرمت اضطراری این 50 بنای تاریخی استان نیاز است و با توجه به کمبود اعتبار این اداره‌کل نیاز است تا مالکان بناهای تاریخی اعم از بخش خصوصی و دولتی همکاری لازم را داشته باشند.

کد خبر 10910

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha