آلبوم موسیقی «کوهسالان»  در سنندج رونمایی می شود

سرویس کردستان- نخستین آلبوم موسیقی سنتی هورامی با عنوان «کوهسالان» به خوانندگی «هیوا شاه محمدی» تولید حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان ساعت 20 روز پنجشنبه 23 اسفندماه 97 در پردیس سینمایی بهمن سنندج رونمایی می شود.

به گزارش کرد پرس، امین مرادی رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان ضمن اعلام این خبر گفت: هورامان یکی از مناطق کردستان با پیشینه تاریخی و ویژگی های منحصر به فرد خود همواره جایگاه هنرمندان نام آوری بوده است که با آثار خود بر غنای فرهنگ وهنر کردستان افزوده اند .

وی افزود: یکی از ویژگی های این منطقه موسیقی فاخر ، غنی و متمایزی است که بر اساس پژوهش های صورت گرفته سرچشمه آواها ونواها نیز لقب گرفته است.

مرادی با اشاره به ژانرهای مختلف موسیقی هورامان به سیاوچمانه اشاره کرد که در آن اشعار و ملودی های عرفانی ، عاشقانه و مسائل مختلف اجتماعی با شیوه ای خاص و مختص این مناطق به زیبایی خاصی اجراء می گردد .

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در خصوص آلبوم کوسالان که توسط حوزه هنری استان کردستان و با شماره ثبت 318/م-97 در مرکز موسیقی حوزه هنری مجوز انتشار را گرفته است نخستین اثر موسیقی سنتی هورامان است که توسط هنرمند توانمند هیوا شاه محمدی و همراهی گروهی از هنرمندان موسیقی استان تهیه و ان شاء ا... پنجشنبه 23اسفندماه 97 از ساعت 8 شب در محل پردیس سینمایی بهمن سنندج رونمایی و در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

وی گفت در این البوم 6 قطعه موسیقی با عناوین «ئه گه ر به ی، بوریوه با بسازم، بوو سه د ه قه ت ، دنیای ویه رده، خالو ریبوار، کونه هه واران و کوسالان » و با آهنگسازی ، تنظیم ، ملودی و خوانندگی هیوا شاه محمدی که نوازندگی تار و سه تار را نیز برعهده داشته است و همراهی احمد پور ابوقداره نوازنده کمانچه، علی صمیمی نوازنده تنبک، کوزه، دایره، دهول ، مسعود معزی نوازنده سنتور، فراز میرزایی نوازنده نی ، ساسان کاکایی نوازنده عود ، رامین اکباتانی نوازنده دف و در ملودی خالو ریبوار نوازندگی سنتور توسط رزگارخاطری با میکس و مسترینگ علی صمیمی در استودیو پالس به تهیه کنندگی حوزه هنری استان کردستان به عنوان اولین البوم موسیقی سنتی هه ورامان روانه بازار شده است .

مرادی در خصوص معرفی هیوا شاه محمدی گفت : این هنرمند در سال 1359 در هه ورامان متولد و از سال 1387 با حضور در محضر استاد بهرام ساعد به فراگیری سازهای تار و سه تار تا پایان دوره ردیف موسیقی ایرانی تلمذ نمود .

مرادی افزود: به منظور تکمیل نزد استاد کیوان ساکت دوره های مختلف نوازندگی و مبانی موسیقی ایرانی را به پایان رسانده و در محضر استاد حبیب اله تولایی دوره کامل ردیف آواز ایرانی و صداسازی را فراگرفت و سپس در سنندج و زیر نظر استاد مهدی احمدی دوره های سلفژ و مبانی موسیقی کلاسیک را فراگرفت .

مرادی ادامه داد : تأسیس آموزشگاه موسیقی در مریوان و کاربا کودکان سبب شد تا دوره مربیگری کودک(ارف) را نیز زیر نظر مادر موسیقی کودکان استاد سودابه سالم، گذرانده و هم اکنون حاصل این سال ها تلاش را در آموزشگاه موسیقی هیرا در سنندج به هنرجویان و علاقه مندان موسیقی به عنوان مدرس آموزش می دهد.

کوسالان نام رشته کوهی است در هه ورامان که به دلیل طبیعت زیبای آن همواره الهام بخش شعراء و خوانندگان موسیقی سنتی این مرزوبوم است .

کد خبر 107031

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha