میوه و شیرینی را با وزن خالص بخرید/ وزن جعبه شامل قیمت نمی‌شود

سرویس آذربایجان غربی- معاون نظارت و بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کننده سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: در راستای خالص‌سازی فروش میوه و شیرینی در بازار، باید وزن جعبه اقلام ذکر شده از وزن کلی توسط فروشندگان کم شود و خریدار هزینه مقدار خالص میوه و شرینی را پرداخت کند.

به گزارش کردپرس، علیرضا محمودی با اعلام این خبر افزود: کمیته‌ای متشکل از دادستان و مدیران دستگاه‌های زیربط برای کنترل قیمت و نظارت جدی بر بازار کالاهای اساسی تشکیل یافته که در ایام عید نوروز این اقلام با قیمت‌های مناسب و بدون تخلف به دست عموم مردم برسد.

وی ادامه داد: در طرح نظارتی نوروزی که از ابتدای بهمن ماه جاری شروع و تا 15 فرودین ماه سال آینده ادامه دارد، 21 اکیپ مشترک به صورت روزانه و هفتگی نظارت بر بازار کالاهای هدف را بر عهده دارند.

محمودی در خصوص خرید میوه شب عید تنظیم بازار گفت: 2هزار تن پرتقال و یک‌هزار تن سیب برای شب عید خریداری شده و از سوی سازمان‌های مربوطه توزیع می‌شود و بازرسی‌ها برای خالص خریدی و خالص‌فروشی میوه شب عید توسط اکیپ‌های نظارتی انجام می‌شود.

وی افزود: از ابتدای بهمن ماه جاری تعداد 12 هزار و 627 مورد بازرسی از واحدهای صنفی انجام شده که از این تعداد 854 مورد با 972 نوع تخلف منجر به تشکیل پرونده شده که ارزش ریالی آن 994 میلیارد و 581 میلیون و 523 هزار و 972 ریال است.

وی گفت: عمده بازرسی‌های انجام شده در طرح نوروزی شامل انواع نان با 15 درصد، 14 درصد پوشاک و کیف و کفش و مواد پروتئینی 11 درصد است که در این رابطه پرونده‌های تخلف تشکیل شده برای انواع نان 21 درصد، خدمات عمومی 13 درصد، کیف و کفش با 20 درصد ذکر شده است.

معاون نظارت و بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کننده سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی اظهار داشت: از ابتدای بهمن ماه جاری تا 25 بهمن در قالب اجرای طرح نوروزی کنترل بازار 194 مورد گزارش مردمی دریافت شده که 46 درصد مورد رسیدگی قرار گرفته و از این تعداد شکایات 17 درصد از اصناف متخلف شناخته شده‌اند و منجر به تشکیل پرونده تعزیراتی شده است.

وی تاکید کرد: فروشندگان در همه صنوف موظف به درج قیمت بر روی کالا و ارائه فاکتور در زمان فروش هستند. همچنین سامانه نظارتی 124 برای دریافت شکایات و انتقادات مردمی برای جلوگیری از بروز تخلف اصناف، فعال است.

محمودی در پایان به برگزاری نمایشگاه‌های فروش بهاره با هدف عرضه کالاهای اساسی در آستانه عید نوروز اشاره کرد و گفت: برای خالص‌سازی فروش در بازار وزن جعبه میوه از وزن کلی میوه کم می‌شود و این قانون شامل فروش شیرینی شده و در هنگام خرید باید وزن جعبه از وزن کلی شیرینی کم شود.

کد خبر 106783

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha